Zlé dny, kdy nikdo nechtěl kupovat české státní dluhopisy, jsou pryč. Ve středeční aukci byla už potřetí v řadě poptávka dvakrát vyšší než nabízené množství. Nakonec se dluhopisy splatné za 13 let prodaly dohromady za 12,2 miliard korun. Ministerstvo financí chtělo původně prodat v dluhopisech jen osm miliard.

Podle bankéřů však za velkým zájmem nestojí větší důvěra investorů v českou ekonomiku, ale spíše výhodné ceny, které stát investorům nabízí. "Na trh se vrací zájem. Je ale vykoupený sazbou, kterou stát musí investorům zaplatit," říká hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Průměrný úrok nejvýše od roku 2001

Průměrný úrok se tak ve středu vyšplhal až na 6,13 procenta, což je nejvíce od roku 2001. Poměrně draho - s úrokem 5,6 procenta - se prodal i desetiletý dluhopis v polovině března. Už tehdy poptávka značně převyšovala nabídku.

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka byla poptávka až překvapivě vysoká. Ministerstvu financí se totiž podařilo upsat objem, který byl větší, než původně Kalouskův resort zamýšlel. "Stinnou stránkou ale zůstává cena financování státního dluhu. Nabízený výnos musí být podstatně vyšší, než kdyby nebyla finanční krize," uvedl pro server iHNed.cz Marek.

"Ukazuje se, že pokud se vláda bude chtít dále financovat dlouhodobými dluhopisy, tak to bude za relativně vysokých úrokových sazeb," řekl pro iHNed.cz hlavní ekonom ING Wholesale Banking Vojtěch Benda. Stát totiž nemá v době krize jinou možnost,než podpořit poptávku po dluhopisech jinak než vysokým výnosem. A ten by mohl dokonce ještě růst a tím i prodražovat státní dluh.

Dluhopisy se zlevní a zvýší úroky

Podle Anne-Francois Bluher z Komerční banky bude vláda v následujících měsících vydávat bezprecedentní množství dluhopisů, což ještě zlevní jejich ceny a zvýší úroky. "Jedním z důvodů je že ekonomika bude zřejmě klesat hlouběji, než se očekávalo. S pádem vlády navíc roste pravděpodobnost, že stát nalije do ekonomiky více peněz a tudíž jich i více bude potřebovat," myslí si Bluher.

Před tím varoval i ministr financí v demisi Miroslav Kalousek, který už dříve prohlásil, že pád vlády zdraží český státní dluh.
I kvůli horšímu vnímání celého regionu je navíc o české dluhopisy mizivý zájem v zahraničí.

Podle Bendy se vyslovení nedůvěry vládě na aukci dluhopisů zatím neprojevilo. "Sledování naší politické scény pro trhy v minulosti nebylo zase až tak klíčové. Nyní by to ale mohlo být trochu jiné. Výhodou je, že česká ekonomika je vnímána z hlediska kreditních i dalších rizik jako relativně stabilní, na rozdíl třeba od Maďarska a Lotyšska," přiblížil Benda.

Zájem mají zejména domácí investoři

Podle Navrátila se zahraniční investoři začali zbavovat českých státních dluhopisů po pádu Lehman Brothers. Ke konci srpna 2008 měli v rukou český dluh v objemu 269 miliard korun, zatímco ke konci letošního února už to bylo "jen" 226 miliard korun. "Teď se v aukcích o dluhopisy uchází v podstatě výhradně domácí investoři, ještě tak rok a půl zpátky přitom čtvrtina dluhopisů mířila do zahraničí," dodává k tomu analytik ČSOB Jan Bureš.

Zahraniční investory před dalšími problémy celé střední a východní Evropy varoavala agentura Fitch, která prohlásila, že region zažívá nehorší recesy od pádu komunismu a předpovídá mu 3,1 procentní pokles HDP. Na druhou stranu guvernér České národní banky Zdeněk Tůma ve středu prohlásil, že česká ekonomika by se měla stabilizovat. Česko však dlouhodobě bojuje s tím, že ho "investoři hází" do jednoho pytle se zeměmi jako Maďarsko nebo Lotyšsko. To se snaží ČNB změnit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist