Politici se na čtvrtečním londýnském summitu zemí G20 dohodli na hluboké reformě finančních trhů, na jejich přísnější regulaci jako prioritě G20, na regulaci hedgeových fondů. Skupina G20 vynaloží zhruba bilion dolarů (přibližně 20 bilionů korun) na boj s hospodářskou a finanční krizí.
Do budoucna chtějí zakročit i proti daňovým rájům a G20 navýší kapitál Mezinárodního měnového fondu (MMF) o 500 miliard dolarů, jehož zdroje se tak ztrojnásobí. Dalších 250 miliard dolarů je určeno na rozšíření programu zvláštních práv čerpání v rámci MMF, na podporu obchodu je vyčleněno rovněž 250 miliard dolarů.
Sledovali jsme on-line summit G20 přímo v Londýně - čtěte ZDE
BLOGY: Ekonom Marek: Cesta do pekel a atlantická propast - čtěte ZDE
Na dotazy čtenářů serveru iHNed.cz, jestli tato opatření v boji se světovou finanční krizí zaberou, jaké další kroky by měly následovat a kdy by mohla krize odeznít, odpovídal hlavní ekonom Patria Finance David Marek.
Online rozhovor
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist