Americký úřad pro účetní standardy (FASB, Financial Accounting Standards Board) ve čtvrtek dočasně zmírnil pravidla, podle nichž firmy vyjadřují hodnotu aktiv ve své bilanci. Hlavním cílem opatření je pomoci bankám, které mají v portfoliích značné objemy aktiv horší kvality a musí je nyní oceňovat podle tržní hodnoty. Uvedla to agentura AP.

Podle takzvaného pravidla "mark-to-market" musejí firmy v účetnictví uvádět u aktiv takovou hodnotu, které lze s ohledem na tržní podmínky při prodeji reálně dosáhnout. Změna, k níž úřad FASB ve čtvrtek sáhnul, ale tuto povinnost zmírňuje. Firmy tedy budou mít větší volnost při stanovování hodnoty aktiv i hlášení ztrát.

FASB je nezávislým úřadem a o uvolněním pravidel jednal ve svém sídle v Norwalku v americkém státě Connecticut. Přijaté změny se ale vztahují pouze na druhé čtvrtletí, které začalo tuto středu.

 

Změny a hlasy proti

Hlavní změna spočívá v tom, že banky a další firmy mohou aktiva ocenit s přihlédnutím k tomu, jakou cenu by za ně bylo možné očekávat, pokud by finanční systém fungoval normálně a nebyl ovlivněn krizí. Podle dnešních pravidel je nutné rizikovější aktiva ocenit velmi nízko, jako kdyby je bylo nutné prodat v nouzi, a tedy za minimální ceny. Nová pravidla také umožní bankám vyhnout se povinnosti hlásit některé ztráty vzniklé v souvislosti s nákupem cenných papírů.

Hlavní orgán FASB má pět členů, dva z nich se ale proti návrhu postavili a tvrdí, že změny v oceňování aktiv měl přijmout regulátor bankovního sektoru, nikoli úřad FASB. Změna prý může ovlivnit kapitálovou pozici bank, navíc FASB prý změnu provedl víceméně na nátlak Kongresu.

Podle dřívějšího vyjádření globální asociace účetních ACCA mohou takové tlaky a opatření vést i k rozmělnění mezinárodních účetních pravidel. V současnosti totiž i řada dalších zemí požaduje výjimky, a proto ozývají se dokonce hlasy pro návrat k národním účetním standardům. V takovém případě by se ovšem účetní uzávěrky staly neporovnatelné a zkreslené.

Evropští politici například podrobili kritice obdobné pravidlo v mezinárodních standardech, podle kterého musejí firmy vykázat cenné papíry v tržních hodnotách, tzv. Fair Value Accounting. Rada pro mezinárodní účetní standardy umožnila za určitých okolností přestat nějaké cenné papíry oceňovat reálnou tržní cenou. Zároveň umožnila do účetní uzávěrky dodat další přílohu, ve které firma informuje o tom, jaké by byly výsledky, kdyby nepoužívala tržní ocenění.

Někteří odborníci rovněž upozorňují, že uvolnění účetních pravidel by paradoxně mohlo být na škodu snaze americké vlády realizovat nově schválený program podpory finančního systému. Ten předpokládá, že stát spolu se soukromými investory od bank odkoupí takzvaná toxická aktiva v objemu až za půl miliardy dolarů, v přepočtu asi deset miliard Kč.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist