Předseda Národní ekonomické rady USA Lawrence Summers obdržel od začátku minulého roku od hedgeového fondu D.E. Shaw 5,2 milionu dolarů (104 milionů korun). Vyplývá to z informací o výdělcích prezidentových poradců, které zveřejnil Bílý dům. Štědré výplaty od finančního sektoru získali i další vysocí poradci Bílého domu, který přitom ostře kritizuje finanční instituce za štědré odměňování zaměstnanců a bojuje proti tomu.

Summers, někdejší ministr financí USA a prezident Harvardovy univerzity, se stal ředitelem Národní ekonomické rady prezidenta Baracka Obamy 20. ledna. Summers si navíc loni přišel díky různým vystoupením celkem na 2,7 milionu dolarů. Mezi organizacemi, které jej vyplácely, byla i zkrachovalá investiční banka Lehman Brothers a další banky, které mají nyní problémy jako Citigroup.

Zveřejněné dokumenty odhalují, že celá řada prezidentových poradců dostala loni od svých firem vysoké platy, působila v lukrativních funkcích a vlastní velká množství akcií, dluhopisů a podílů ve fondech.

Třeba poradce pro národní bezpečnost James Jones získal jako člen správních rad Boeingu, Chevronu a dalších firem více než milion dolarů a Americká obchodní komora mu navíc vyplatila asi 900.000 dolarů. Podobně vysoké platy a odměny inkasovali další významní Obamovi poradci David Axelrod a Valerie Jarrettová, uvedla agentura Reuters. 

Obamova vláda v únoru nařídila omezení platů manažerů v bankách a dalších firmách, které dostávají mimořádnou federální pomoc, na 500.000 dolarů ročně (asi deset milionů Kč). Vyvrcholila tím Obamova kampaň proti vysokým odměnám ve firmách, jimž stát pomáhá z následků finanční krize.

Podmínkou pro to, aby vláda předložila další fázi vládního plánu stabilizace finančního sektoru za celkem 700 miliard dolarů, byla právě reforma odměňování.