Evropská komise (EK) varovala asociaci Visa, která vydává platební karty, že její mezibankovní poplatky za přeshraniční platby (MIF) poškozují trh. Komise proto před třemi dny poslala společnosti Visa takzvané stanovisko s výhradami. Informovala o tom v pondělí v tiskové zprávě. Poplatky platí banka prodejce bance držitele karty za každou transakci.

Evropská komise má právo zasahovat pouze do výše mezibankovních poplatků za přeshraniční transakce, které se podle serveru EurActiv podílejí na celkovém objemu MIF pouze pěti procenty.

Podle komise tyto poplatky asociace Visa poškozují konkurenci mezi bankami, znásobují cenu za placení kartou Visa u obchodníků a celkově zvyšují spotřebitelské ceny.

Kauza MasterCard

Evropská komise se však nezabývala jen asociací Visa. Podobný problém měla i společnost MasterCard, která vydává platební karty. V tomto případě bylo vyšetřování zastaveno. EK tak utnula tak 15 měsíců dlouhý spor. Informovala o tom agentura Reuters.

Brusel už v minulosti nařídil společnosti, aby zrušila takzvané směňovací poplatky (MIF), které banka prodejce platí bance držitele karty za každou přeshraniční transakci. Mastercard se sice zavázal, že výši poplatků sníží, ale nadále je zachová.

Evropská komise bojuje proti výši poplatků delší dobu. Nelíbilo se jí, že se v každé zemi EU výrazně liší, přičemž jedny z nejvyšších společnost vybírala v Česku. Podle statistiky z roku 2007 tehdy museli obchodníci na poplatcích v Česku, Maďarsku a Portugalsku odvádět za přijetí karet MasterCard či konkurenční asociace Visa 2,5 až 3,1 procenta z celkové hodnoty transakcí.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru