Royal Bank of Scotland (RBS) má v plánu propustit celosvětově 9 000 zaměstnanců. Nejvíce se to však dotkne Velké Británie, kde bude propuštěna polovina z plánovaného počtu. Informoval o tom ve středu zpravodajský server BBC.

Společnost nechtěla prozradit, kterých dalších destinací kromě Velké Británie se propouštění týká. Jisté je však to, že firma už letos zrušila ve Velké Británii 2700 pracovních míst.

RBS zaměstnává po celém světě zhruba 45 000 zaměstnanců. Náklady za ně dosáhly v loňském roce 1,2 miliardy liber. Jen ve Velké Británii pracuje pro Royal Bank of Scotland 27 000 pracovníků. Jakmile dojde na propouštěcí plán, každý pátý pracovník přijde o místo.

Finanční potíže

Banka upozornila na snižování počtu pracovních míst už dříve, a to z důvodu hospodářských výsledků, které nedopadly nejrůžověji. Obří britská banka Royal Bank of Scotland (RBS) se v loňském roce propadla do rekordní ztráty 24,1 miliardy liber (zhruba 770 miliard korun). Tato ztráta je vůbec nejvyšší v britské podnikové historii.

V roce 2007 Royal Bank of Scotland byla v zisku 7,3 miliardy liber.

V rámci záchranného plánu se také zvýší vliv státu v bance. Ta se zbaví mnoha podniků, které má v zahraničí. Navíc existuje i vysoká pravděpodobnost, že britská vláda zvýší podíl v RBS z nynějších necelých 70 procenta až na 95 procent. Tak velký podíl by vláda měla v případě, že banka bude mít další ztráty, jinak plán restrukturalizace počítá s tím, že stát bude mít zhruba 75 procent akcií s hlasovacími právy.
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru