Reportáž deníku USA Today o lokálních měnách ukázala další fenomén, za jehož vznikem stojí recese ve Spojených státech, ale nejen ona. Mnoho programů vlastní měny totiž existuje již delší dobu. Opatření známé z doby velké hospodářské krize 30. let minulého století má pomoci zákazníkům i podnikatelům.

Podívejte se, jaké místní měny kromě dolaru Američané používají - ZDE

Organizace, která řídí BerkShares v regionu Berkshires na západě státu Massachusetts, již například tiskne své vlastní peníze od roku 2006. Tedy ještě před vlastním vypuknutím finanční krize.

V Berkshires jsou v oběhu peníze nazvané právě podle kraje, platí se tzv. "berkShares". Lidé si je mohou zakoupit v některé ze dvanácti místních bank, kde za 95 dolarů dostanou místní oběživo v hodnotě 100 dolarů. tratit je mohou ve 370 místních prodejnách.

V tomto největším lokálním peněžním systému obíhají berkShares v hodnotě 2,3 milionu dolarů, uvedl USA Today. Tento zvláštní systém je o ale o to populárnější mezi zaměstnanci se slábnoucími platy, kteří již běžně platí za potraviny, kurzy jógy či pohonné hmoty v místních měnách.

Cílem je tlumit otřesy trhu

Lokální měna v menším rozsahu již existuje i v Detroitu, kde se na emisi vlastních platidel dohodli tři podnikatelé, kteří vydali oběživo s názvem "detroit cheers" v hodnotě 4500 dolarů. Zákazníci jím mohou platit ve 12 obchodech.

O stejném modelu uvažují i ve městě South Bend v Indianě. "Chceme mít k dispozici nové možnosti," říká Jackie Smithová, která vydání místního oběživa připravuje. "Posiluje to myšlenku, že více kontroly nad ekonomikou v místních rukách může pomoci ztlumit otřesy trhu," dodala.

Místní měnu oprášili také v severokarolínském městě Pittsboro, kde tamní peníze fungují od roku 2002. Tamní banka vydává platidla nazývaná "plenty", která si mohou zákazníci koupit v poměru devět dolarů za deset místních jednotek. Podobně jako v případě dolarů jsou k dispozici plenty v nominální hodnotě jeden, pět, deset a 20 dolarů.

Daním se nevyhnou

Při placení místními penězi se nicméně musejí dodržovat veškeré daňové zákony platné na americkém území.

"Není to cesta, jak se vyhnout daním. Jinak bychom všichni platili prostřednictvím detroit cheers,"  poznamenal daňový odborník Tom Ochsenschlager.