Počet zaměstnanců, kteří pracují bez oficiální pracovní smlouvy a sociálního zabezpečení, prudce roste a je na rekordu. Uvedla to ve své zprávě Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), podle které bez smlouvy pracuje na celém světě 1,8 miliardy osob, což je více než polovina celkové pracovní síly. Naopak smlouvu se sociálním zabezpečením má 1,2 miliardy osob.

Do roku 2020 by podle odhadů OECD mohly bez smlouvy pracovat až dvě třetiny populace. V případě, že bude ekonomická krize i nadále snižovat počet pracovních míst, mohl by být tento údaj ještě vyšší. V rozvojových zemích, kde nejsou běžné podpory v nezaměstnanosti, totiž lidem nic jiného nezbývá, pokud si chtějí obstarat peníze na svoji obživu. Nejvíce se tento problém dotýká žen, mladistvých a starých lidí.

OECD upozornila, že pro většinu z 1,4 miliardy chudých lidí na světě je práce důležitá pro jejich přežití. Nízké mzdy bez sociálního zabezpečení také ohrožují splnění cíle snížení počtu chudých lidí na celém světě do roku 2015 na polovinu.

Nejhůře je na tom oblast subsaharské Afriky, kde bez zahrnutí zemědělského sektoru tvoří pracovní místa bez smlouvy a pojištění tři čtvrtiny všech pracovních míst. V jižní a jihovýchodní Asii jsou to dvě třetiny a v Latinské Americe, na Blízkém východě a v Severní Africe zhruba polovina. Pokud by se zahrnul zemědělský sektor, budou tato čísla mnohem vyšší. V jižní Asii by dosáhl podíl až 90 procent všech pracovních míst.

OECD také upozornila, že více než 700 milionů lidí s pracovním místem bez smlouvy a pojištění musí přežít s méně než 1,25 USD na den (přes 25 Kč). Až 1,2 miliardy pak s méně než dvěma dolary.