Inflace v Evropě letos spíše zpomaluje tempo svého růstu. Nejinak tomu bylo v řadě evropských zemí i v březnu. Meziroční míra nflace v Maďarsku v březnu zpomalila na 2,9 procenta z únorových tří procent. Tamní inflace je tak nejníže od června roku 2006, kdy dosáhla 2,8 procenta. Informoval o tom v pátek tamní statistický úřad.
V březnu se spotřebitelské ceny v Maďarsku zvýšily o 0,5 procenta, zatímco v únoru to bylo o procento. Maďarsko ovšem není jedinou zemí, kde inflace zpomaluje. Například v Německu meziroční míra inflace zpomalila na 0,5 procenta z únorového jednoho procenta. Inflace je tak v Německu vůbec nejníže od července roku 1999.
V eurozóně ceny zpomalily o polovinu
Prudké zpomalení inflace zaznamenala ale také celá eurozóna. Inflace v březnu v eurozóně výrazně zpomalila svůj růst meziročně na 0,6 procenta z únorových 1,2 procenta. Inflace v zemích, kde se platí eurem, je tedy vůbec nejnižší od počátku jejího měření v roce 1996.
ČESKO: Spotřebitelské ceny v březnu překvapily růstem, čekal se spíš pokles - čtěte ZDE
Inflace v Německu byla v březnu nejnižší od roku 1999 - čtěte ZDE
Proti tomu šla ale inflace v Česku. Ta totiž v březnu v meziročním srovnání stoupla o 2,3 procenta oproti únorovým dvěma procentům. Ceny v březnu vzrostly oproti únorovým o 0,2 procenta. Hlavním důvodem bylo pokračující zdražování pohonných hmot, a to především benzinu, zatímco například v Německu inflace zpomalila právě kvůli opačnému jevu, ceny pohonných hmot a paliv tam totiž naopak klesají.
Inflace polevuje především kvůli dopadům nejhorší ekonomické recese, s jakou se Evropa potýká od druhé světové války, což nutí podniky snižovat výdaje a škrtat pracovní místa. Čím dál více se tak projevují deflační tlaky. Deflace představuje absolutní meziroční pokles spotřebitelských cen. S potřebitelé by sice díky snížení cen mohli ušetřit v obchodech, ale deflace by se mohla negativně odrazit v poklesu tržeb firem, které trpí celou řadou problémů.
Přestože spotřebitelské ceny rostou v současnosti ve většině zemí Evropy rekordně nízkým tempem, podle analytiků hrozí, že by se vše mohlo změnit v opačný problém. Masivní záchranné balíčky by totiž v kombinaci s případným oživením hospodářství mohly roztočit inflační spirálu a spotřebitelské ceny by mohly naopak růst rekordně rychle.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist