Chybí kvalifikovaní řemeslníci, obchodníci, ale i třeba zedníci. Například podle statistik pracovního serveru Spravnykrok.cz je v současné době až čtyřnásobný převis poptávky nad nabídkou u stavebních elektrikářů.

"Sehnat zedníky na lehčí práce se někdy podaří. Ale těžší a fyzicky náročnější práci Čech dělat nebude," popisuje svou zkušenost jednatel opavské stavební firmy Mofis Czech Jaroslav Malchar. Prostřednictvím úřadu práce hledá dvacet zedníků. A zatím s nevelkým úspěchem.

Podívejte se na mapu nezaměstnanosti v Česku podle jednotlivých krajů
(článek pokračuje pod mapou)

 

Roky přes pracovní úřad i vlastními inzeráty shání kvalifikované kameníky Ivan Tudorov, jednatel kamenické firmy První Kamenia. Jeho firma dává dnes práci 18 lidem. Tři zkušené kameníky ještě hledá.

"Zkoušíme teď tři mladé kluky, ale vůbec není jisté, jestli si plácneme. Tahle země od revoluce trestuhodně zanedbala učňovské školství, takže najít fachmana je nad lidské síly. Rukama se živit nechce nikdo, byť by byly pracáky sebevíc zavalené nezaměstnanými," říká Todorov.

Spousta i vyučených lidí totiž podle Filipa Špačka z klatovské firmy N.O.S. Technology roky ve svém oboru nepracovala a teď nejsou schopni nebo ochotni ve své profesi pokračovat. "Sehnat aspoň trochu samostatného a zodpovědného člověka je problém," říká Špaček. Rok opakovaně visela na úřadu práce jeho nabídka na práci instalatéra. Za tu dobu se na tomto místě vystřídalo deset lidí.

Bez práce bude za půl roku každý desátý

Nezaměstnanost ale stále roste a nabídek na pracovních úřadech ubývá. Úřady práce registrovaly v březnu 55 tisíc volných míst, což bylo skoro o sto tisíc méně než loni. Růst nezaměstnanosti se sice ve srovnání s únorem trochu zbrzdil díky zahájení sezonních prací, ale i tak se na úřady práce zaregistrovalo nových 20 tisíc lidí. Se 450 tisíci nezaměstnaných (7,7 procenta) tak letošní březen překonal situaci z února roku 2007.

Podle odborníků z úřadů práce i ekonomů se míra nezaměstnanosti ke konci letošního roku přiblíží k deseti procentům. Podle Petra Dufka z ČSOB je totiž dynamika propouštění neuvěřitelná a start sezonních prací negativní trend jen zbrzdí. Přitom ještě na začátku roku se očekával vrchol růstu nezaměstnanosti na podzim. Teď analytici prorokují smutné Vánoce. "Vrchol by měl přijít na přelomu roku, kdy čekáme hodnoty nad devíti procenty," tvrdí analytik Patria Finance Tomáš Vlk.


VIDEO Z VELETRHU JOB DAYS

Na koncentraci nezaměstnanosti v regionech upozorňují odboráři. "Je zde vidět výrazný nárůst, zatímco v říjnu byla více než 10procentní nezaměstnanost jen ve dvou regionech, dnes už je to kolem dvacítky," říká předák odborářského svazu KOVO Josef Středula. Trpí tím i státní pokladna. Jen v březnu totiž stát vyplatil na podporách v nezaměstnanosti 1,27 miliardy korun, což je téměř dvojnásobek ve srovnání se stejným měsícem minulého roku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist