Americká banka Goldman Sachs Group výrazně překonala svým výsledkem za 1. fiskální čtvrtletí očekávání analytiků. V prvním finančním čtvrtletí zvýšila čistý zisk na 1,81 miliardy dolarů z 1,47 miliardy dolarů před rokem. Výsledek je o to lepší a překvapivější v porovnání s obří ztrátou za poslední čtvrtletí 2008, která dosáhla výše 2,29 miliardy dolarů.

Banka se sídlem v New Yorku v 1. třech měsících zisk na akcii 3,39 USD, přičemž odhad trhu byl výrazně menší a čekalo se jen 1,643 USD/akcie. Ve stejném období před rokem dosáhl zisk na akcii 3,23 dolaru.

Firma rovněž oznámila, že hodlá získat pět miliard dolarů prodejem vlastních akcií, což jí má pomoci splatit finanční prostředky získané od vlády.

Důkaz, že krizi lze překonat a trh čeká zotavení?

Tržby společnosti ve čtvrtletí končícím v únoru stouply o 13 procent na 9,43 miliardy dolarů. Mnozí analytici považují čtvrtletní výsledky za důkaz, že se banka dokázala vyhnout nejhorším důsledkům světové finanční krize, píše agentura Reuters.

Další americká banka Wells Fargo & Co. již minulý týden uvedla, že očekává v prvním čtvrtletí rekordní zisk. Podle agentury AP však zatím nelze říci, že se bankovní sektor konečně zotavuje z rozsáhlých ztrát, protože se ještě čeká na čtvrtletní výsledky některých významných finančních ústavů, včetně Citigroup a Bank of America. Právě koncem týdne by výsledky měly zveřejnit velké finanční instituce - JPMorgan Chase a Citigroup. Podle odhadu analytiků pro agenturu Bloomberg skončily čtyři ze šestice největších amerických bank v černých číslech.

Společnost Goldman Sachs na podzim získala od americké vlády deset miliard dolarů v rámci programu na podporu bankovního sektoru. Představitelé podniku již dříve uvedli, že hodlají tyto peníze splatit ještě v letošním roce.

Opatrný Fed

Americký Fed nařídil velkým americkým bankám - jako Goldman Sachs, Citigroup a dalším - zachovat mlčenlivost o výsledcích tzv. „zátěžových testů“, které mají prokázat schopnost bank odolat recesi, uvedly pro agenturu Bloomberg zdroje obeznámené s plánem.

Fed si chce být jistý, že zprávy s výsledky se k tisku nedostanou během tohoto měsíce, kdy budou zveřejňovány hospodářské výsledky bank. V opačném případě by to mohlo negativně ovlivnit cenu akcií těch bank, jež by mohly dosáhnout horšího výsledku, a negativně tak ovlivnit vládní plán na organizované zveřejnění výsledků příští měsíc.

Regulátoři používají uvedené „zátěžové testy“, aby zjistili, zda má 19 největších bank dostatečný kapitál na to, aby v příštích dvou letech mohly pokrýt ztráty z úvěrů v případě, že se ekonomika bude nadále propadat, nezaměstnanost se zvýší a ceny nemovitostí se budou i nadále snižovat.

S testy přišlo v únoru ministerstvo financí pod vedením Timothyho Geithnera s odůvodněním, že by měly přispět k růstu důvěry vůči hlavním bankovním ústavům země a obnovení stability finančního trhu. Sám Geithner přirovnal tyto testy k zátěžovým testům, jež používají lékaři k ohodnocení zdraví pacienta. Testy byly navrženy jako doplnění snah Obamovy administrativy o odstranění špatných hypotéčních aktiv z bankovních rozvah a Fed na provádění testů dohlíží. Prezident Barack Obama by měl být o průběhu testů informován dnes během setkání se svým týmem pro ekonomiku, jehož se zúčastní i Geithner a šéf Fedu Ben Bernanke.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist