Ceny pro spotřebitele ve Spojených státech amerických za posledních 12 měsíců do března klesly o 0,4 procenta. Podle agentury Bloomberg jde o vůbec první celoroční pokles od roku 1955. Oproti předchozímu měsíci klesly spotřebitelské ceny o 0,1 procenta. Hlavním důvodem byly klesající ceny pohonných hmot a potravin. Náklady na energie klesly o tři procenta.
V únoru spotřebitelské ceny ve Spojených státech meziměsíčně vzrostly o 0,4 procenta, a zaznamenaly tak nejprudší nárůst od loňského července.
Index spotřebitelských cen bez potravin a energií v březnu vzrostl meziročně o 1,8 procenta a oproti únoru o 0,2 procenta.
Výrobní ceny se v USA klesly nejvýrazněji za více než půlstoletí - čtěte ZDE
Maloobchodní tržby v USA klesly nečekaně po dvouměsíčním růstu o 1,1 procenta - čtěte ZDE
Buffett varuje před vyšší inflací v USA než v 70. letech - čtěte ZDE
Už v úterý americké ministerstvo obchodu oznámilo, že výrobní inflace v březnu nečekaně klesla meziročně o 3,5 procenta především kvůli nižším cenám energií. Šlo o největší meziroční pokles od roku 1950. Index výrobních cen klesl o 1,2 procenta v porovnání s únorovým růstem o 0,1 procenta. A právě výrobní ceny jsou ukazatelem budoucího vývoje spotřebitelských cen. Jejich změny se totiž obvykle časem projeví i v obchodech.
Hrozí deflace?
Ekonomové po celém světě neustále varují před rizikem deflace. Spotřebitelská i výrobní inflace totiž polevuje především kvůli dopadům ekonomické recese, která nutí podniky snižovat výdaje a škrtat pracovní místa. Čím dál více se totiž projevují deflační tlaky.
"Za nějaký čas přijde dokonce deflace, a ta bude představovat daleko větší riziko než inflace," upozornila podle agentury Bloomberg nedávno prezidentka pobočky americké centrální banky (Fed) v San Franciscu Janet Yellen.
Deflace představuje absolutní meziroční pokles spotřebitelských, případně výrobních cen. S potřebitelé by sice díky snížení cen mohli ušetřit v obchodech, ale deflace by se mohla negativně odrazit v poklesu tržeb firem, které trpí celou řadou problémů.
V americké ekonomice bylo v březnu zrušeno 663 000 pracovních míst a míra nezaměstnanosti vzrostla na 8,5 procenta, a vyšplhala se tak nejvýše za 25 let. Americká ekonomika se v posledním čtvrtletí loňského roku propadla o 6,3 procenta, což byl nejvyšší pokles od prvního čtvrtletí 1982.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist