Obří americká automobilka General Motors je připravena "darovat" kontrolní podíl v německém Opelu investorovi, který přislíbí, že "napumpuje" minimálně 500 milionů eur (zhruba 13,5 miliardy korun) do nového podniku vzešlého z evropských aktivit GM. Informoval o tom v pondělí na svých webových stránkách list Financial Times (FT) s tím, že GM je připraven přenechat zdarma i švédskou divizi Saab, která v únoru požádala o ochranu před věřiteli.

General Motors už má podle svého šéfa Fritze Hendersona přes šest potenciálních zájemců o německou divizi Opel. Ta žádá o finanční injekci zhruba 3,3 miliardy eur (zhruba 89 miliard korun) z veřejných zdrojů.

Německá vláda však požaduje před rozhodnutím o poskytnutí podnikatelský plán, který by prokázal životaschopnost podniku.

"Máme stále naději, že se nám podaří restrukturalizovat své aktivity bez soudní asistence. Přesto se zvýšila pravděpodobnost, že budeme muset požádat soud o bankrotovou ochranu před věřiteli," uvedl v pátek Henderson. Opel minulý týden upozornil, že firma by mohla pokračovat v provozu a vyplácení mezd zaměstnancům i tehdy, kdy její mateřská firma GM vyhlásí bankrot.

Celosvětové problémy automobilek

Automobilový průmysl se celosvětově potýká s poklesem poptávky. Hlavním důvodem jsou dopady světové finanční krize na jednotlivé ekonomiky, což se odráží i na výdajích spotřebitelů. Firmy navíc mají ztížené přístupy k úvěrům. Americké automobilky byly navíc už dříve zasaženy odklonem spotřebitelů od velkých vozů s vysokou spotřebou.

Automobilka GM se kvůli slabé poptávce dostala na pokraj bankrotu, nyní intenzívně bojuje o získání dodatečné státní pomoci. GM už od americké vlády získala půjčky v hodnotě 13,4 miliardy dolarů a nyní žádá dalších 16,6 miliardy. V loňském roce General Motors skončila ve ztrátě 30,9 miliardy dolarů, přičemž předloni prodělala dokonce 43,3 miliardy dolarů.

Opel zaměstnává ve svých čtyřech německých závodech kolem 25 000 lidí. Své automobily však vyrábí i v Belgii, Polsku, Portugalsku a Británii.