S větším příspěvkem do penzijních fondů počítá největší reforma penzijních fondů od jejich vzniku před patnácti lety. Změnu v pondělí schválila vláda – včetně bodu, podle kterého se zpřísnění podpory bude týkat nejen nově podepsaných smluv, ale úplně všech klientů.

Kdo si spoří 500 korun měsíčně, dnes dostává od státu 150 korun. Příští rok ale bude potřeba vložit aspoň 700 korun měsíčně. Za pětistovku dostanou lidé od ledna nově jen 120 korun měsíčně.

Stoupne i minimální částka pro vyplácení minimálního padesátikorunového příspěvku. Dnes stát dotuje každého, kdo si uloží aspoň 100 korun měsíčně. Nově bude třeba spořit aspoň tři stovky.

»Dnes si lidé v průměru ukládají 440 korun měsíčně. My je chceme motivovat, aby si na důchod ukládali vyšší částky,« prohlásil ministr práce Petr Nečas.

Návrh vlády podporuje i opoziční ČSSD. »Je to velmi zajímavé řešení, které bude motivovat občany k vyšším vkladům a zároveň v době krize neprohloubí deficit rozpočtu,« říká místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

 JAK SE ZMĚNÍ PENZIJNÍ SPOŘENÍ
 Měsíční vklad Příspěvek nyní Příspěvek po roce 2010
 100 až 199 korun 50 korun + 40 % z částky nad 100 korun -
 300 až 399 korun 120 korun + 20 % z částky nad 300 korun 50 korun + 40 % z částky nad 300 korun
 500 až 599 korun 150 korun 120 korun + 20 % z částky nad 500 korun
 600 až 699 korun 150 korun 140 korun + 10 % z částky nad 600 korun
 Zdroj: Zákon o penzijním připojištění

Zároveň hodlá vláda Čechům nabídnout, aby mohli ukládat peníze na důchod do rizikovějších fondů, kde budou moci získat mnohem vyšší výnos než dosud. Současně s tím ale budou muset počítat s rizikem, že nakonec z fondu dostanou méně, než do něj původně vložili.

Za méně jistoty víc peněz

Vedle dnešních penzijních fondů totiž vzniknou úplně nové společnosti, ve kterých bude důsledně oddělený majetek akcionářů od majetku střadatelů. A právě to vytvoří prostor pro ty, kteří budou chtít se spořením víc riskovat.

»Každá penzijní společnost je povinna mít tři fondy. Konzervativní, reálný a dynamický. Míra zhodnocení se bude výrazně lišit a s mírou zhodnocení se bude měnit i míra rizika. S dynamickým fondem budou mít lidé větší šanci zhodnocení, ale nikdo jim nemůže garantovat, že nedojde v případě krizových situací k poklesu jejich majetku,« vysvětluje ministr financí Miroslav Kalousek.

Kdo si naopak zvolí konzervativní fond, tak bude mít velkou šanci, že o své peníze v delším časovém úseku nepřijde. I při investování do konzervativního fondu ale může jít člověk na rozdíl ode dneška do minusu.

»Konzervativní fondy budou muset investovat stejně opatrně, jako to dělají dnešní penzijní fondy. Krátkodobě se sice lidé mohou dostat i u konzervativního fondu do minusu, v dlouhodobém horizontu je to ale prakticky vyloučené,« ubezpečuje ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Víc než čtyři miliony Čechů, kteří si už dnes spoří na důchod, do nového systému přestupovat nemusí. Můžou si tak nechat smlouvu, která jim zaručuje poměrně nízké výnosy, zároveň si ale můžou být jistí, že se žádný rok nedostanou do minusu. Lidé, kteří si začnou spořit na penzi až od začátku příštího roku, ale budou moci vstoupit už jen do systému s novými fondy.
Kromě toho budou moci lidé, kteří dnes spoří do současného systému, přejít do toho nového.

Všichni bez rozdílu se ale už dnes musí připravit na to, že státní podpora ve srovnání s dneškem mírně »podraží«. Zatímco dnes dostanou lidé za naspořených 500 korun měsíčně maximální státní podporu 150 korun, nově ji bude stát připisovat jen lidem, kteří si uloží 700 korun měsíčně. Zároveň s tím začne stát dávat státní podporu 50 korun jen těm, kteří si měsíčně na důchod pošlou aspoň tři stovky. Dnes dostávají lidé 50 korun za naspořenou stovku měsíčně. »Chceme lidi motivovat, aby si na důchod spořili více peněz,« vysvětluje ministr Nečas.

ČSSD: Rizikové fondy ne

Zatímco »zdražení« státních podpor má šanci sněmovnou projít - podporuje ho i ČSSD, možnost vybrat si rizikovější fond i postupné uzavření penzijního systému pro »nováčky« se socialistům ale nelíbí.

»V době finanční krize nechceme připustit, aby lidé mohli o své peníze přijít,« říká místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist