Americké akcie v pondělí zažily výrazný propad. Korekce byla tak velká, že cenné papíry vymazaly své zisky za poslední týden. V čele poklesu byl finanční sektor, který postihl největší propad za poslední 3 měsíce.
Akcie firem začaly klesat na newyorské Wall Street hned od začátku obchodování, protože investoři hodnotili obezřetně výsledky hospodaření bank. Obchodníci se zřejmě obávali, že lepší než očekávaná čísla za první čtvrtletí maskují větší problémy se špatnými úvěry.
Hlavní indexy dopadly následovně: Index Dow Jones odepsal 3,6 procenta, index S&P 500 klesl o 4,3 procenta a Nasdaq ztratil 3,9 procenta. Indexu S&P Financials, který sleduje právě finanční sektor, poklesl o 11,4 procenty.
Za propadem stály spekulace, že většina bank nemusí projít „stress testem“ a vládní záměr nepoužívat dále plán TARP, ale získat přímou majetkovou, ale i rozhodovací účast v bankách. Ostatním akcionářům by se tak snížily podíly na společnostech.
Americké banky hlásí nečekaně dobré výsledky. Důvodem k jásotu ale nejsou - čtěte ZDE
Fed přikázal bankám, aby mlčely o zátěžových testech - čtěte ZDE
Bank of America se následně, i přes lepší než očekávané výsledky, propadla o více než 24 procent a Citigroup o necelých 19 procent. Opačným směrem s růstem 36 procent se vydal Sun Microsystems poté, co se dohodl se společností Oracle dohodl na převzetí této společnosti (VÍCE - Oracle nešetřil. Přeplatil IBM a kupuje Sun Microsystems).
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist