Nový smrtící virus prasečí chřipky s označením A/H1N1 nenahání hrůzu jen lidem, obavy se projevují i v ekonomickém světě. Nejvýraznější dopad zatím zaznamenaly akciové trhy a obchodování s ropou. Výrazný propad podle BBC zaznamenaly akcie aerolinek a cestovních kanceláří.
Podle analytiků jsou nyní investoři mnohem opatrnější, ale zatím kvůli prasečí chřipce nepanikaří. Stále však pozorně sledují situaci. Pokud by šíření smrtící nemoci propuklo ve větší míře, především v USA, pak je nemoc potenciální hrozbou pro zotavování světové ekonomiky, které by mohlo výrazně zpomalit.
Chřipka vnesla do ekonomických výhledů a na akciové trhy novou nejistotu, říkají analytici.
Memento ptačí chřipky i nemoci šílených krav
Prasečí chřipka přichází v době, kdy ještě nevyšuměly vzpomínky na jiné smrtící variaci z říše zvířat. Před 8 lety se lidé po celém světě bály nemoci šílených krav, před 3 lety zase svět ohrožovala ptačí chřipka. Více než na populaci měly svůj dopad především v podnikání.
Nemoc šílených krav BSE vyvolala zatím nejpropracovanější a také nejdražší evropskou akci proti zvířecím chorobám, hrozícím zabíjet i lidi. Kvůli BSE padla celá statisícová stáda skotu a další se podrobily rozsáhlým kontrolám.
Přesné náklady vyčísleny nejsou. Jen v prvních letech dvou letech roku 2001, kdy podezření z přenosu na člověka vzniklo, ale přišla Evropské unie o zhruba osm miliard eur (náklady na likvidaci stád, snížení tržeb zemědělců a potravinářů). V Česku se pohybují náklady na boj s BSE celkově v jednotkách miliard korun.
Ptačí chřipk řádila před před třemi lety především v titulcích tisku a nakonec vyšuměla do ztracena. Ovšem i ta přišla Česko draho. Zhruba miliardu korun vydal kvůli ptačí chřipce stát, na nákup léku Tamiflu. Její dopady podrazily i české drůbežáře.
"Drůbežáři utrpěli ztrátu nejméně miliardu korun," konstatoval zpětně Zdeněk Štěpánek, šéf tehdejší významné firmy Xaverov. Přitom domácí spotřebitelé vůbec nepanikařili, kupovali kuřata jako obvykle. Panika ale vypukla v jižní Evropě. A neprodejná drůbež z Francie, Itálie a Řecka putovala na český trh za ceny skoro o pětinu nižší, než byla domácí nabídka.
Akciové trhy kvůli chřipce oslabují
Výrazně klesly burzy v Asii a na jejich vývoj navazují i akciové trhy v Evropě. "Víkendové zprávy o smrtící chřipce zasáhly finanční trhy," komentoval situaci pro agenturu AP makléř Matt Buckkland. Všechny evropské hlásí propad v rozmezí 1 až 2 procent.
Jeho slova potvrdili i Justin Urquhart Stewart z firmy Seven Investment Management. "Hrozba pandemie dál oslabí globální obchod," řekl agentuře Reuters. Upozornil, že podobný negativní dopad na obchod měla v minulých letech epidemie SARS.
Lze očekávat, že výprodeje budou hlavním hráčem na Wall Street. Index Dow Jones zahájil poklesem o 1,5 procenta a index S&P 500 o 1,7 procenta.
Propad utrpěly zejména akcie leteckých a dopravních společností. Akcie leteckých přepravců jako British Airways, Air France-KLM a Deutsche Lufthansa klesly o devět až 13 procent. Z mimoevropských aerolinek hlásil australský dopravce Qantas Airways propad svých akcií o 4 procenta a Cathay Pacific Airways sídlící v Hongkongu o 8 procent.
Kolem tří procent ztrácely akcie bank jako HSBC, Santander a Credit Suisse. Obavy z chřipky oslabily ceny ropy, což sráželo akcie těžařských firem.
Devizový trh chřipka poznamenala přesunem investorů k bezpečným měnám, tedy dolaru a jenu. Mexické peso kleslo o dvě procenta a výrazně oslabovaly i měny jako australský a novozélandský dolar, ale i euro.
Radost farmaceutických firem
Zatímco dopravci a cestovní firmy sčítají ztráty, výrobci léků zažívají pravý opak. Akcie farmaceutických firem stoupají vzhůru díky očekávánému růstu poptávky po antivirotikům proti chřipce. Švýcarský gigant Roche, který vyrábí lék Tamiflu, si připisoval růst akcií o 4 procenta. Další firma GlaxoSmithKline (GSK), z jejíž dílny pochází lék Relenza, rostla o 3 procenta.
Právě Tamiflu a Relenza jsou doporučenými přípravky na léčbu komplikovanějších případů chřipkových onemocnění. Oba přípravky existují i jako takzvané generikum, tedy levnější verze bez patentové ochrany. Na trhu se generikum Tamiflu prodává pod názvem oseltamivir. Výrobci jsou aktuálně schopni dodat na trh miliony dávek. Generikum Relenzy se prodává pod názvem zanamivir.
Pokud se prasečí chřipka rozvine v pandemii, lze podle expertů očekávat, že největší zájem bude o Tamiflu. Jsou to totiž tablety, zatímco Relenza se musí inhalovat.
Zástupci firmy Roche již v neděli uvedli, že jsou schopni okamžitě dodat Světové zdravotnické organizaci (WHO) asi tři miliony balení Tamiflu. Asi polovina těchto zásob je ve Spojených státech, polovina ve Švýcarsku. Roche i GSK přitom shodně uvádějí, že jsou v kontaktu s WHO, americkými úřady a s mexickou vládou a jsou připraveny zvýšit výrobu antivirotik, pokud si to vyžádá situace.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist