V pěti krajích od rána protestují zemědělci kvůli situaci v chovu mléčného skotu. S těžkou technikou vyjeli na silnice v Plzeňském, Pardubickém, Jihomoravském, Olomouckém kraji a na Vysočině.
Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby rolníci nehodlali cíleně blokovat dopravu. Realita však byla jiná a pomalá jízda zemědělské techniky plynulost dopravy silně narušila.
Traktory s přívěsy, kombajny i nákladní automobily přejížděly ve skupinách po deseti až dvaceti kusech hlavně po silnicích I. a II. třídy pěti krajů.
"Chceme, aby se český národ probudil, podpořil nás a v různých anketách řekl - my tady ty zemědělce chceme a nechceme dovážet potraviny, o nichž nevíme, odkud jsou," uvedl předseda Zemědělského družstva Železný Újezd Jiří Tomec.
Farmáři vyjeli na silnice s nejlepší technikou, protože čekali zesílené kontroly policistů, což se potvrdilo.
Zablokované cesty na Vysočině
Nejvíce byli zamědělci vidět na Vysočině. Pomalou jízdou několik stovek traktorů a zemědělských strojů po dvě hodiny zdržovalo dopravu na hlavních trasách ve všech pěti okresech kraje. Na potíže v chovu dojného skotu zemědělci upozorňovali transparenty. Na řadě míst se kvůli protestu vytvářely několikakilometrové kolony aut.
"Hodnotím to velice pozitivně, nasazení zemědělců bylo maximální. Jsem rád, že se k tomu Vysočina takto postavila jako největší výrobce mléka v rámci České republiky," řekl šéf krajské agrární komory Vlastimil Vaněk. Podle jeho odhadu se do protestu zapojily stovky podniků a na silnicích se pohybovalo deset až 20 procent zemědělské techniky.
"Kraj Vysočina byl prakticky plošně pokryt," uvedl Vaněk. Zemědělci zdržovali dopravu například na výpadových silnicích z Jihlavy, u Žďáru nad Sázavou, v Havlíčkově Brodě i u Třebíče. Podle informací komory během protestů nenastaly žádné kolize.
Na jihu Čech brzdily manifestační kolony dopravu na hlavním tahu z Českých Budějovic na Prahu a v Táboře. "To, co jsme apelovali půl roku na ministra zemědělství a předsedu vlády, že je třeba řešit kritickou situaci s mlékem, do dnešního dne se nic nestalo," řekl ČTK jeden z organizátorů jízdy, místopředseda Mlékařského a hospodářského družstva Jih Zdeněk Houška.
Kolonu přitom netvořila jen auta zemědělců. Dodávku do ní vyslala i největší česká mlékárna, českobudějovická Madeta. "Madeta chápe situaci, že zemědělci nejsou schopni vyrábět dlouhodobě mléko pod šest korun. Proto jsme jim i touto formou chtěli vyjádřit podporu," uvedla mluvčí Madety Barbora Daňková.
Zhruba 50 strojů zemědělské techniky se zapojilo do protestní jízdy Agrární komory na Blanensku. Dalších celkem 60 kusů zemědělské techniky s černými vlajkami na traktorech, cisternách i sečkách vyjelo ze šesti míst na hlavní silniční tahy Plzeňska.
"Dopadnou jako před 240 lety"
Hlavní část protestů, na které se sešlo několik stovek zemědělců, proběhla v Chlumci nad Cidlinou na Hradecku na demonstraci proti nízkým výkupním cenám mléka. U památníku poraženého selského povstání z roku 1775 farmáři se podle svých předáků snaží upozornit veřejnost na problémy v chovu skotu a vyburcovat politiky k jejich okamžitému řešení.
Podle odcházejícího ministra zemědělství Petra Gandaloviče ale protesty nic nezmůžou. "Jsem si vědom současné situace, kdy zemědělci ztrácejí až 2,50 na litru mléka, ale bohužel v této chvíli s tím protesty a blokády nic nenadělají," řekl v České televizi. Podle něho je nutné přečkat obtížné období, neboť opatření EU již prý začínají pomalu působit.
"Statistika ukazuje, že ten strmý pád cen se zastavil a my se pohybujeme po nějakém plochém dně. Věřím, že se ceny snad začnou v druhé polovině roku zase zlepšovat," dodal. Podle posledních údajů Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí propad cen výrobců mléka pokračoval. Průměrná cena mléka nejvyšší jakosti klesla o více než třetinu na průměrnou cenu 6,54 Kč za litr, v březnu již na 6,25 Kč za litr.
Zemědělci si přinesli řadu transparentů. Například z Táborska přijeli s nápisem "Požadujeme rovné podmínky", zástupci Litoměřicka nesou transparent "Nechceme vybíjení dojného skotu v ČR". Dopravu na hlavní silnici z Hradce Králové na Prahu, která vede těsně kolem památníku, nezablokovali.
Česká republika není jediným státem, kde se protesty uskuteční. Podle informací Agrární komory by měli ve středu demonstrovat farmáři v dalších 13 zemích Evropské unie. Propad mléčných cen totiž již několik měsíců trápí farmáře v celé Evropě. Iniciátorem demonstrací je Německý svaz chovatelů mléčného skotu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist