Na demonstraci odborářů proti dopadům hospodářské krize a jejímu zneužívání na úkor zaměstnanců se v polovině května do Prahy sjede několik desítek tisíc lidí. Novinářům to dnes řekl předseda ČMKOS a senátor za ČSSD Milan Štěch. Odboráři demonstraci na Hradčanském náměstí organizují zejména kvůli tomu, že se v Česku podle nich rychle množí případy, kdy i ziskové firmy zneužívají krizi ve svůj prospěch a chystají se masivně propouštět zaměstnance či snižovat platy.

"Přesné číslo zatím nevíme, ale bude to (účast na demonstraci) řádově v desítkách tisíc. Věřím, že účast na Hradčanském náměstí bude minimálně stejná, jako byla při návštěvě pana prezidenta (Baracka) Obamy " uvedl Štěch, podle kterého do Prahy přijedou také odboráři z Polska, Rakouska, Slovenska, Německa či Chorvatska.

Podle předsedy OS KOVO Josefa Středuly bude květnová demonstrace v Praze patřit mezi největší protesty odborů v historii Česka. "Ze signálů, které mám z OS KOVO, už teď mohu říci, že to bude největší akce, a to i kdyby přišli jenom zástupci OS Kovo, což se nestane," poznamenal.

Nižší mzdy a krácení pracovních úvazků

Odborářům podle Štěcha vadí, že firmy v poslední době například stále častěji zaměstnancům zkracují pracovní úvazky a vyplácejí nižší mzdy. "Narůstá počet případů, kdy je zřejmé, že se někteří jednotlivci a skupiny snaží zneužít krizi ve svůj prospěch a ti, kteří to mají odnést, mají být zaměstnanci," prohlásil Štěch. Odboráři podle Štěcha chtějí na demonstraci protestovat také proti novele zákoníku práce, která prý "drasticky snižuje pracovněprávní jistotu zaměstnanců". Odborářům se nelíbí ani plánované změny v penzijním systému, které by podle Štěcha mohly ohrozit úspory občanů v penzijních fondech.

"Chceme, aby naše shromáždění bylo velice důrazným upozorněním nové vládě, že by v žádném případě neměla pokračovat v krocích, které připravovala současná vláda, konkrétně v zákoníku práce a v důchodovém zabezpečení," prohlásil Štěch, podle kterého by nová vláda měla s odbory zasednout k jednacímu stolu.

Zemědělci bouří opět u Chlumce. Omezili i dopravu v Česku - čtěte ZDE

ČSÚ: Výroba masa i nákup mléka se v ČR meziročně snížily - čtěte ZDE

 

Hospodářskou krizi podle šéfa hornických odborů Jana Sábela zneužívá například těžební společnost OKD, která zaměstnává přes 14.000 lidí. "Firma, která loni vykazovala zisk deset miliard korun, přišla na jednání s odbory s návrhem, že je nutné snížit základní platy o 5,5 procenta. Navíc bez 13. platu a bez platu na dovolenou, tedy s návrhem celkem snížit mzdy o 16 procent v průběhu roku 2009, což znamená snížení mezd o dva měsíční platy," prohlásil Sábel, podle kterého OKD oznámilo, že pokud nesníží mzdy, tak propustí 2500 lidí.

Propuštění poloviny zaměstnanců

Dceřiná společnost OKD Rekultivace podle Sábela plánuje propustit polovinu zaměstnanců a zbývající část převést bez odstupného na jiné firmy, mnohdy s nižšími platy. "U OKD Doprava navrhli snížení mezd o více než 50 procent z 19.000 korun na 9500 korun u řidičů kamionů s tím, že jim sníží cestovní náhrady o jednu čtvrtinu," uvedl Sábel, podle kterého vedení OKD Doprava nakoupilo desítky nových nákladních automobilů, které nejsou využívány, a management nyní hledá úspory na straně zaměstnanců.

Některé podniky podle Středuly v době krize volí i nevybíravé metody. Středula zmínil firmu, jejíž vedení prý zaměstnancům oznámilo, že od dalšího měsíce dostanou pouze 80 procent mzdy s tím, že 20 procent ať považují za bezúročnou půjčku svému zaměstnavateli s termínem splacení do konce letošního roku. "Zaměstnanci na to nemají žádný papír," podotkl Středula.

Firmy v Česku se stále víc obávají úbytku zakázek kvůli hospodářské krizi. Řada z nich už nechává své pracovníky doma, protože pro ně nemá práci. Další desítky podniků se jistí povolením od úřadů práce nebo dohodou s odbory, že ke zkrácení pracovní doby mohou v případě potřeby přistoupit. Celkem by se to v zemi podle hrubých odhadů úřadů práce a odborářů mohlo týkat nejméně 100.000 lidí.