Mechanici ČSA odmítli přistoupit na snížení mezd, firma jich proto 28 propustí. Sdělila tak mluvčí firmy Daniela Hupáková. Celkem nyní v ČSA pracuje zhruba 500 mechaniků. Na snížení mezd na loňskou úroveň přistoupilo sedm z devíti odborových organizací, vedení dále jedná s piloty. Podle informací ČTK je dohoda před podpisem.

"Zajistí to plánované snížení mzdových nákladů o pět procent také v této profesní skupině," uvedla Hupáková na adresu mechaniků. Provoz společnosti a jeho bezpečnost prý nebude narušen. Od snížení mezd většiny zaměstnanců a propuštění tří desítek lidí si společnost letos slibuje úsporu nákladů zhruba 250 milionů korun.

 

A co na to piloti?

Platy zaměstnanců chce vedení ČSA snížit již několik měsíců kvůli všeobecné krizi v letectví. Direktivnímu omezení však brání tříletá kolektivní smlouva, která na letošek zaručuje mzdový růst o procentní bod nad inflaci. Vedení proto pohrozilo propouštěním, pokud si zaměstnanci platy nesníží dobrovolně na loňskou úroveň.

Významné bude rozhodnutí pilotů, jejichž platy se pohybují kolem 200 000 korun měsíčně, a jsou tak výrazně nad průměrem firmy. Podle informací ČTK je dohoda s piloty na spadnutí. Vyjádření šéfa organizace pilotů CZALPA Filipa Gaspara se ČTK nepodařilo sehnat.

Snížení mezd by mělo platit zatím pro tento rok. Podle plánů ministerstva financí by si starosti s mzdovými náklady měl dělat příští rok již nový majitel. V privatizačním procesu zůstaly dva subjekty, konsorcium Unimex a Travel Service a letecká společnost Air France-KLM.