Akciové trhy po celém světě pokračovaly v úterý v růstu a navázaly na příznivý pondělní vývoj ve Spojených státech. Ten se dostavil po zprávách, že by se mohla začít zlepšovat situace na realitním trhu, optimismus ale zavládl i kolem dalšího vývoje v bankovním sektoru. Na některých burzách indexy smazaly všechny letošní ztráty. Vypadá to, že investoři se prozatím rozhodli "ukončit" krizi.

Akciové trhy jsou považovány za takzvaný předstihový indikátor. To znamená, že obvykle začínají vykazovat růst šest až devět měsíců před tím, než začne ekonomika jevit reálné známky zlepšení.

"I když optimismus určitě musí tlumit jednoduchý postřeh, že Japonsko registruje dva růstové roky po splasknutí cenové bubliny u svých aktiv v roce 1990, už je celkem jasné, že zlepšení z poslední doby, které se globálně ukazuje u mnoha statistických údajů, mezi investory podporuje růst přesvědčení, že nejhorší část krize už je za námi," podotkl analytik ústavu Bank of New York Mellon Simon Derrick.

Praha: prudký růst o dalších 3,5 procenta

Pražská burza nabrala na síle a pokračuje ve svém vzestupu z posledních dní. Hlavní index PX, který už v pondělí prolomil hranici 900 bodů, v úterý postupně rozšířil své zisky o dalších 3,47 procenta na 935,1 bodu a testoval svá půlroční maxima.

Hlavním tahounem úterních obchodů byly akcie banky Erste a těžební NWR. Erste Bank si připsala 10,83 procenta na 512,80 Kč a ještě prudčeji, bezmála o 17,5 procenta na 94,10 Kč, rostly akcie NWR.

Podle makléře Patria Finance Martina Stuchlíka Erste Bank vévodí bankovnímu sektoru napříč celou Evropou poté, co v prvních květnových dnech zvýšily cílovou cenu pro tento titul hned tři velké bankovní domy (Citigroup, UBS a BNP Paribas). "NWR posiluje na základě včerejšího pozitivního komentáře od Goldman Sachs, který podpořil americký těžební průmysl natolik, že americké uhelné společnosti včera posílily až o 21 procent," uvedl Stuchlík.

"Navíc jsme na tomto titulu zaznamenali výrazně zvýšenou obchodní aktivitu - na pražské burze se dnes zobchodovalo 3,4 milionu akcií NWR, což je téměř pětinásobek letošního denního průměru. Celkem (včetně londýnské burzy) dnes změnily majitele necelá dvě procenta akcií NWR," doplnil analytik Komerční banky Josef Němý.

Erste Group klesl ve čtvrtletí zisk, výsledky jsou ale dobré - čtěte ZDE

Akcie ČEZ, největší firmy na trhu, se dnes poprvé obchodovaly bez práva na dividendu, která pravděpodobně bude činit 50 Kč na akcii. "Díky pozitivní náladě dnes ovšem akcie klesly pouze o 17 Kč (na 837,80 Kč), tj. o necelá dvě procenta," podotkl Němý. O necelé procento na 768,50 Kč dnes přišly ještě akcie pojišťovací skupiny VIG, zbývající tituly posilovaly. Objem obchodů v systému SPAD za dnešní den je 2,8 miliardy Kč, průměrný objem obchodů za poslední rok je přes čtyři miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru