Index výrobních cen v průmyslu klesl v březnu v eurozóně meziměsíčně o 0,7 procenta, meziročně pak dokonce o 3,1 procenta. zaznamenal tak svůj největší meziroční propad za 22 let. Informoval o tom v úterý evropský statistický úřad Eurostat.
Propad je tak mnohem větší, než očekávaly trhy. Analytici, které oslovila agentura Bloomberg, odhadovali pokles meziměsíčně o 0,6 procenta a meziročně o 2,9 procenta. Naposledy tak prudký pokles přišel v únoru roku 1987.
Výrobní ceny jsou důležitým ukazatelem a předzvěstí toho, jak se budou vyvíjet ceny v obchodech. Vyjadřují totiž, jaký je tlak na růst inflace na začátku výrobního řetězce. Vývoj cen v továrnách a závodech se totiž po nějaké době odrazí i v inflaci spotřebitelských cen.
Hospodářství Evropské unie i eurozóny se letos pod tíhou dopadů ekonomické krize podle aktuální prognózy Evropské komise z pondělí propadne shodně o čtyři procenta. Podle ní navíc ekonomika EU v recesi zůstane i příští rok, kdy výkonný orgán bloku očekává propad o 0,1 procenta.
Výrobní ceny se v USA klesly nejvýrazněji za více než půlstoletí - čtěte ZDE
Únorové výrobní ceny v eurozóně klesly o 1,8 procenta - čtěte ZDE
Očekává se, že Evropská centrální banka (ECB) na zhoršující se situaci ekonomiky bude reagovat ve čtvrtek 7. května snížení úrokové sazby o 25 basických bodů na rovné jedno procento. ECB má stanoven inflační cíl těsně pod dvěma procenty. To znamená, že za cenovou stabilitu považuje takové prostředí, kdy spotřebitelské ceny nerostou rychleji než dvouprocentním tempem ročně, ale ani výrazně pomaleji.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist