Dlouho očekávané výsledky zátěžových testů devatenácti největších amerických bank jsou částečně známy, přestože jejich oficiální výsledky budou oznámeny až ve čtvrtek večer SEČ po skončení obchodování na americké burze. 

Agentura Bloomberg však již oznámila některé výsledky a podle zdrojů obeznámených s výsledky bude 19 bankovních obrů potřebovat dohromady 54 milard dolarů. Další kapitál bude podle Bloombergu potřebovat Wells Fargo, a to ve výši 15 miliard dodatečného kapitálu.

Dodatečný kapitál bude potřebovat také banka GMAC a Citigroup. Prvně jmenovaná údajně 11,5 miliardy dolarů, Citigroup pak 5 miliard dolarů. Podle agentury naopak žádné peníze navíc nebudou potřebovat banky Goldman Sachs a Morgan Stanley.

Prosakující inforamce o výsledcích se projevily i na Wall Street. Investory nejvíce potěšily informace, že instituce jako Goldman Sachs, American Express, JP Morgan, Morgan Stanley a Bank of New York Mellon nebudou potřebovat žádné navýšení kapitálu. 

Podle neoficiálních informací, které se dostaly na veřejnost, bude muset zřejmě deset z devatenácti testovaných bank zvýšit kapitál. Cílem zátěžových zkoušek je zjistit, zda by největší banky obstály, pokud by se nynější krize ještě zhoršila.

Riziko insolvence nehrozí

Podle amerického ministra financí Timothy Geithnera jsou stress testy uklidňujícím obrazem toho, že americký bankovní systém je schopen ustát jakékoliv obtíže v krizi, jakmile část institucí navýší kapitál .

Nad žádnou velkou americkou bankou, které se povinně zúčastnily takzvaných zátěžových zkoušek, nevisí hrozba insolvence, řekl také Geithner.

“Všichni Američané mohou být klidní, protože zkoumané instituce jsou životaschopné i do budoucna," řekl Geithner.

Geithner v rozhovoru pro televizi také řekl, že rychlost propadu americké ekonomiky se snižuje, hospodářství má ale prý před sebou i nadále období značné nejistoty. 

Jak je na tom Bank of America?

Již dříve uniklo do médií prostřednictvím agentury Reuters, že Bank od America (BoA) bude potřebovat 34 miliard dolarů, aby byla schopna přestát problémy oslabující ekonomiky. Podle nejmenovaného zdroje je kapitálová potřeba banky nejvyšší mezi 19 největšími americkými bankami.

Generální ředitel BoA Kenneth Lewis však v reakci na spekulace přislíbil akcionářům, že zotavení banky se obejde bez další injekce z amerických fondů, které již dosáhly 45 miliard dolarů. Prohlášení znamenalo velkou vzpruhu pro akcie společnosti, které vzrostly na newyorské burze o 11 procent.

Banky na burze posilovaly

Den před zveřejněním výsledků testů se ceny amerických akcií zvyšovaly. Zprávy, že většina testovaných bank je zřejmě v lepším stavu, než se předpokládalo, spustily nákupní vlnu v sektoru bank a finančních společností. Jejich hlavní indikátor KBW Bank Index vzrostl o 11,5 procenta. Podobně index finančních společností S&P si připsal 8,1 procenta.

Právě obavy o zdraví bank byly jednou z hlavních příčin propadu akcií, jejichž ceny se v březnu dostaly nejníže za posledních dvanáct let. V té době si řada lidí myslela, že americká vláda bude muset přikročit k zestátnění některých bank, aby zachránila finanční systém před kolapsem.

"Alespoň podle mého názoru to znamená, že jsme se posunuli mnohem blíž k vyřešení této situace," podotkl hlavní analytik investiční společnosti Federated Investors Phil Orlando. "Výsledkem bude ujasnění investorů v tom, že začínáme oddělovat zrno od plev," dodal.

Růst akcií bank byl velmi silný, například Citigroup zpevnila o více než 16 procent, Bank of America si připsala přes 17 procent. Slabší byl růst u akcií JPMorgan, které zpevnily asi o sedm procent.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist