Maximální zaměstnanost zůstává v současné ekonomické a finanční krizi v Evropské unii prioritou. Na úvod summitu EU o zaměstnanosti to řekl odstupující český premiér Mirek Topolánek. Summit, jehož se účastní i zástupci odborářů a zaměstnavatelů, má doporučit jak čelit rostoucímu počtu lidí bez práce. Ke konkrétním výsledkům vyzvala summit také Evropská odborová asociace ETUC.
"Nezaměstnanost je nejničivějším dopadem současné krize. Ekonomika ztrácí dovednosti a zkušenosti, které nabírala léta," dodal předseda Evropské komise José Barroso. Podle Topolánka se nicméně evropští politici liší v názorech na to, jak dosáhnout nejvyšší možné zaměstnanosti. Současná krize, která vede a bude vést k nárůstu nezaměstnanosti, je pro mnoho politiků příležitostí k nekontrolovaným výdajům," řekl Topolánek.
Ministerský předseda v demisi mimo jiné nedávno v Evropském parlamentu kritizoval masivní výdaje Spojených států do skomírající ekonomiky, které mají mimo jiné alespoň částečně zmírnit vlnu propouštění. Topolánek tehdy takové chování označil za "cestu do pekel", za což ve světových médiích sklidil kritiku. Tento čtvrtek označil svá tehdejší slova za neuvážlivá.
Evropská odborová asociace ETUC, která sdružuje 82 odborových svazů ze šestatřiceti evropských zemí, vyzvala účastníky summitu, aby dospěli ke konkrétním výsledkům. Asociace volá po "silnějších a koordinovanějších evropských akcích, které umožní zvládnout krizi a její vliv na nezaměstnanost a zaměstnance". Chce více investic, které vytvoří pracovní místa, podporu inovace a výzkumu, stejně jako posílení práv zaměstnanců a lepší regulaci finančních trhů.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist