Americká automobilka General Motors měla v prvním čtvrtletí ztrátu šest miliard dolarů (asi 120,4 miliardy Kč). O rok dříve ztráta činila 3,3 miliardy dolarů. Automobilka také vynaložila o 10,2 miliardy dolarů více, než jaké byly její příjmy. Uvedla to agentura AP.

General Motors prodává stále méně automobilů, přesto si drží pozici největší americké automobilky. Ztráta na jednu akcii ve čtvrtletí dosáhla 9,78 USD, před rokem to bylo 5,80 USD.

Aby přežil nynější propad prodeje a úvěrovou krizi, jedná podnik General Motors s Fiatem o prodeji své německé divize Opel. Výměnou za něj by nabídl své aktivity v Evropě a Latinské Americe, uvedl na internetu list New York Times.

GM žádá nejméně 30 procent

GM považuje své aktivity v Latinské Americe za lukrativní aktiva, protože jsou ziskové. V regionu je také Brazílie, kde Fiat tvoří většinu zisku z výroby osobních vozů.

I Fiat se pokouší přežít nynější krizi odvětví, ale plánuje jinou strategii. Do jednání o převzetí Opelu se pustil poté, co se dohodl na partnerství s americkým Chryslerem.

Šéf automobilky Sergio Marchionne řekl ve středu agentuře Bloomberg, že se stane generálním ředitelem Chrysleru, až podnik vystoupí ze soudní bankrotové ochrany.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru