Ministr financí Miroslav Kalousek ve čtvrtek podepsal dohodu o narovnání mezi Českou republikou a společností ArcelorMittal. Podpisem dohody definitivně končí arbitráž o 30 miliard korun a ČR navíc obdrží za svůj 11procentní podíl ve společnosti ArcelorMittal Ostrava téměř sedm miliard korun. Dosud ArcelorMittal držel v největší české hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava přes 71 procent.
O ukončení sporů s ArcelorMittalem informoval mluvčí MF Ondřej Jakob preostřednictvím tiskové zprávy. Dohoda vychází z memoranda mezi ČR a ArcelorMittal, kterou loni v červenci schválila vláda. Zároveň se tímto uzavírají veškeré soudní spory vedené státní firmou Osinek a.s. a oproti podmínkám memoranda nebude společnost Osinek platit žádnou kompenzaci.
Člen představenstva ArcelorMittal Sudhir Maheshwari uvedl v tiskovém prohlášení, že uzavření dohody s českou vládou vítá. "Dohoda odkládá všechny spory do minulosti a ukazuje, že máme dobré vzájemné vztahy," uvedl Maheshwari.
Čtyři roky se táhnoucí spor
Spor ocelářské firmy a českého státu začal v roce 2005. Mittal tehdy žaloval Česko za to, že byl vyloučen z privatizace železáren Vítkovice Steel. Ty se nyní přejmenovaly na Evraz Vítkovice Steel a ovládá je ruský kapitál. Obě strany během sporu naznačily, že začnou pracovat na smíru.
Loni v březnu Česká republika vyhrála se skupinou ArcelorMittal jinou arbitráž, která se vedla u tribunálu v Paříži. ArcelorMittal požadoval po Česku zaplacení 5,79 miliardy korun za 14 procent akcií bývalé Nové Huti, které nezískal.
Česká republika tak tehdy zažehnala hrozbu, že by musela platit až 11,6 miliardy korun. O stejnou částku jako ArcelorMittal se totiž kvůli akciím Nové Huti u arbitráže soudila také společnost Petrcíle, která v lednu rovněž neuspěla. Zároveň ovšem tehdy byla ČR uložena povinnost odprodat akcie společnosti Petrcíle za 850 milionů korun.
ArcelorMittal je největším světovým výrobcem oceli. Skupina vznikla v roce 2006, kdy indická Mittal Steel získala povolení k převzetí evropské skupiny Arcelor. Kombinací dvou největších oceláren na světě vznikl gigant, který má na celosvětové produkci ocele podíl deset procent. Od svého vzniku zahájil vlnu investic a akvizic v rozvojových zemích, jako Senegal, Libérie, Indie a Rusko. Majitelem společnosti je Lakshmi Mittal.
Kalousek na ministerstvu finišuje
Zdá se, že ministr Kalousek se rozhodl v posledních dnech svého úřadování na ministerstvu dotáhnout velké spory Česka, kvůli kterým hrozila zemi ztráta desítek miliard korun.
O den dříve, než došlo k uhlazení sporů s ArcelorMittalem, se Kalouskovi podařilo uzavřít i spor s japosnkou bankou Nomura. V něm tato japonská společnost požadovala po Česku odškodnění za údajně zmařenou investici Nomury do posléze zkrachovalé banky IP Banky, nástupnické firmy po IPB. Arbitráž mezi Českem a Nomurou dopadla loni tak, že stát musel Japoncům zaplatit téměř čtyři miliardy korun.
Podle ministerstva financí byl ovšem tajnou součástí tohoto vyrovnání s Nomurou i český požadavek, aby Nomura pomohla s vyřešením obou pohledávek, na 40, resp. 80 miliard. Ty vznikly při pádu IPB, a nakonec se jejich vlastníkem stala švýcarská společnost SPB.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist