Investorům na Wall Streetu se ulevilo díky zprávě o trhu práce, která byla lepší, než se očekávalo, a také díky kompletním výsledkům zátěžových testů amerických bank. Ty potvrdily, že velké banky na tom také nejsou tak špatně, jak si někteří mysleli. Emise bank poskočily nahoru.

Index Dow Jones dnes posílil o 164,80 bodu na 8574,65 bodu, tedy o dvě procenta. Na technologickém trhu se index Nasdaq Composite zvýšil o 1,3 procenta na rovných 1739 bodů, když si 22,76 bodu připsal.

DJI tak stoupl za celý týden o 4,4 procenta a snížil svou ztrátu od začátku letošního roku na 2,3 procenta. Nasdaq si připsal týdenní zisk 1,2 procenta.

Wall Street přivítal zprávu ministerstva práce, podle níž zaměstnavatelé minulý měsíc zrušili jen 539 tisíc míst. Jde o nejnižší údaj za šest měsíců a méně než 620 tisíc, které čekali ekonomové. Zpráva ale také ukázala, že míra nezaměstnanosti stoupla na 8,9 procenta, nejvýše od roku 1983.

Investoři si oddechli, že kompletní výsledky zátěžových bankovních testů ze čtvrteční noci nebyly tak hrozné, jak se mnozí obávali. Deset z 19 bank bude potřebovat jako nový kapitál kolem 75 miliard dolarů jako rezervu proti ztrátám, pokud by se stav ekonomiky ještě zhoršil.

Akcie ropných koncernů pak stoupaly díky tomu, že se za lepšího hospodářského výhledu zvýšily ceny ropy, napsala agentura AP.

Za sílících nadějí, že recese světové ekonomiky polevuje, se na devizovém trhu vydal dolů kurz dolaru, o nějž bývá větší zájem v horších časech. Kurz eura stoupl o 1,7 procenta na 1,3625 USD; dostal se nejvýše od 26. března. Za poslední týden si měna eurozóny polepšila o 2,7 procenta. Dolar klesl o 0,8 procenta na 98,41 JPY a euro posílilo o 0,9 procenta na 134,10 JPY, dodal Reuters.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru