Na českém trhu s benzinem přibývá nových podvodů s krácením daně. Překupníci využívají jednoduchý, ale těžko prokazovaný podvod: při prodeji paliv přiznají DPH, ale krátce před platbou daně zkrachují - například kvůli platbě vykonstruované pokuty do zahraničí. V byznysu pak pokračuje další založená firma.
Velcí petrolejáři odhadují, že stát přichází nezaplacením DPH až o 3,5 až 4 miliardy za rok a pohonné hmoty od pochybných dodavatelů tvoří deset až patnáct procent celého trhu. Desítky případů už vyšetřují podle informací HN celní správa, finanční úřady i policie.
"Ano, o takové praxi víme," potvrdil například Radek Ležatka z ministerstva financí. Finanční úřady už tato podezření podle něj šetří. Nezaplatit DPH znamená ušetřit při nynějších cenách benzinu kolem pěti korun z litru.
Čepro přestává skladovat benzin všem
Do boje proti novému podvodu se zapojil také státní podnik Čepro: do svých skladů už dál nebude pouštět menší podezřelé hráče. "Rozhodli jsme se zkrátka zaměřit naše skladovací služby jen na producenty paliv," potvrdil HN obchodní ředitel Čepra Jan Duspěva.
Čepru patří největší skladovací kapacity v zemi. Vypovědělo proto smlouvy a na úkor části vlastních tržeb omezí přístup ke skladování benzinu a nafty některým zákazníkům. Se skladováním nebudou mít nadále problém například majitelé rafinerií nebo významní dovozci pohonných hmot. Nejrůznější překupníci ale mohou narazit. Podle Duspěvy přitom přednostně nejde o snahu nějak čistit trh, ale výhradně o novou obchodní strategii.
Všichni přední prodejci benzinu, ale i leckteré menší firmy, jeho krok vítají. Kromě Čepra už totiž není u nás mnoho jiných možností, kde by pochybní obchodníci mohli skladovat potřebné desítky milionů litrů.
Nekalá konkurence
Petrolejáři nejsou schopni bez větších ztrát konkurovat firmám, které dodávají pumpařům často neomezené množství benzinu za ceny v přepočtu na litr o korunu a více pod základní cenou na burze v Rotterdamu a velkoobchodní cenou Čepra. Pokud překupník nezaplatí státu DPH, může nabízet palivo dál na trh za dumpingovou cenu a přitom vydělat do vlastní kapsy stamiliony korun.
Policie ani finanční úřady zatím neprokázaly nikomu úmyslné porušení zákona. Takovým způsobem zprostil před časem soud obvinění například podnikatele Martina Uhra, který podle policie při prodeji pohonných hmot ochudil stát na dani o 750 milionů korun.
Daň dotyčný řádně přizná, ale třeba s odkazem na nenadálou insolvenci už nezaplatí. Petrolejáři, kteří ve vyšetřování spolupracují s policií, popisují, že jde často spíš o řízený krach.
"Pár dnů před platbou daně se stane, že musíte zaplatit nějakou smluvní pokutu směrem do zahraničí. Většinou jsou to destinace jako Katar, Mauricius, kde jste musel zaplatit pokutu nějaké offshorové společnosti. Vy to jako řádný byznysmen zaplatíte, ale už vám pak nezbývá na to DPH," popisuje situaci například šéf Benziny Martin Durčák. Pochybný byznys pak pokračuje přes další vzniklá "eseróčka".
"Je to jako rakovina," přidává se Martin Vohánka, majitel distribuční firmy a poskytovatele tankovacích karet firmy WAG minerální paliva. "Když pumpa vedle má díky nákupu z pochybného zdroje benzin třeba o dvě koruny lacinější, přijdete o zákazníky a začnete prodělávat. A když už třeba hrozí, že vám banka zastaví provozní úvěry, začnete přemýšlet, zda není lepší taky nakupovat od toho pochybného dodavatele. Nic neriskujete, na vše dostanete doklad. Alespoň tak, jak umožňuje současné právo," říká Vohánka.
Pomohly by garance
I sami petrolejáři potvrzují, že dnes už méně fungují podvody, jaké Česko zažilo například v době kauzy lehkých topných olejů nebo přimíchávání nezdaněných surovin do benzinu či nafty - tedy na úkor jejich kvality. "Nekvalita se teď neukazuje. Protože se našly jiné nástroje - daňové a podobně, které umožňují zajímavější zisky," reaguje generální ředitel Čepra Jiří Borovec.
Skutečně účinným řešením může být podle lidí z branže jen zavedení povinných garancí k platbě DPH. Podobně, jako to funguje u spotřební daně, kde se podařilo alespoň části podvodů zamezit. Stejně tak by měla platit povinnost zabezpečit DPH formu jistiny, zástavou majetku, finanční nebo bankovní garancí. "Aby když palivo opouští bránu skladů, měl stát jistou část garantovanou," připomíná za menší pumpařské firmy šéf Společenství čerpacích stanic v ČR Ivan Indráček.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist