Přebytek slovenského zahraničního obchodu se v březnu zvýšil na 81,9 milionu eur (zhruba 2,2 miliardy korun) z revidovaných únorových 78,7 milionu eur (přibližně 2,1 miliardy korun). Meziročně se obchodní bilance zlepšila o 139,3 milionu eur. Informoval o tom v úterý slovenský statistický úřad.

Výsledek je tak mnohem lepší, než jaký očekávali analytici. Ti totiž předpokládali schodek mezi 16,5 miliony až 25 miliony eur. "Bilance se drží v kladných číslech jen kvůli tomu, že dovoz klesá meziročně rychleji než vývoz, což se odráží v slabé domácí poptávce," okomentoval pro server iHNed.cz hlavní ekonom slovenské pobočky ING Bank Eduard Hagara.

Pokles exportu se zpomalil z únorových 32 procent na březnových 20,1 procenta na 3,35 miliardy eur. To se podle Hagary může zdát na první pohled pozitivní, může jít ale jen o důsledek vyššího počtu pracovních dní letos v březnu.

"Je tedy nutné před vyslovením jakýchkoli závěrů nejprve export očistit o vliv vyššího počtu pracovních dní a sezónní vlivy. Podle našich výpočtů zůstal po tomto očištění březnový export na stejné úrovni jako v únoru, což je určitě pozitivní po prudkém poklesu především v loňském listopadu a prosinci a mohlo by to signalizovat začátek stabilizace zahraniční poptávky," upozornil Hagara.

Letošní propad ekonomiky

Dovoz se v březnu snížil o 23,1 procenta na 3,27 miliardy eur. Za první tři měsíce letošního roku skončil zahraniční obchod s deficitem asi 50 milionů eur. Oproti loňskému prvnímu čtvrtletí se bilance zhoršila o 45,6 milionu eur.

Tahounem slovenského exportu byla například výroba automobilů, kterou ovlivnil pokles odbytu kvůli dopadům světové hospodářské krize. Zhoršení výsledků zahraničního obchodu negativně ovlivňuje vývoj ekonomiky, která se letos podle ekonomů propadne do recese.