Poslanecká sněmovna tuto středu zamítla návrh na dodatečné vyšší odškodnění klientů zkrachovalých družstevních záložen. Horní hranice odškodnění se měla zvýšit na dva miliony korun a vyplácet se mělo 100 procent vkladů. Důvodem, proč sněmovna návrh zamítla, bylo přijetí pozměňovacího návrhu poslance Petra Wolfa, který navrhl dodatečně odškodnit klienty Kreditní banky Plzeň, Plzeňské banky a Union banky.

Jiří Dolejš (KSČM) k tomu řekl, že přijetí tohoto pozměňovacího návrhu změnilo navrhovanou novelu natolik, že sami její předkladatelé z řad poslanců ČSSD i KSČM pro ni nehlasovali.

 

Odškodnění klientů záložen si mělo vyžádat asi 1,8 miliardy korun, které by měl stát získat vydáním dluhopisů. To bylo již dříve terčem kritiky například poslance ODS Michala Doktora, který poukazoval na to, že se tím zvýší státní dluh. Dodatečné odškodnění již dříve označil za morální hazard.

Zákon o spořitelních a úvěrních družstvech přijala sněmovna v dubnu 1995, platit začal od roku 1996. Vlna pádů kampeliček odstartovala na podzim o tři roky později. Aktivních bylo tehdy 70 kampeliček, sedm v likvidaci a osm nevyvíjelo činnost. Koncem 90. let bylo v kampeličkách podle některých informací rozkradeno osm miliard z 11,3 miliardy korun vkladů.