Německé stavební společnosti Hochtief AG klesl v prvním čtvrtletí letošního roku zisk o 25 procent - na 24 milionů eur (646,8 milionu Kč). K poklesu podle společnosti přispěl hlavně nepříznivý vývoj směnných kurzů; kniha objednávek zůstává navzdory ekonomickému poklesu silná.

Tržby stouply o 16 procent na 4,4 miliardy eur. Hodnota nových objednávek se zvýšila o téměř osm procent na 31 miliard eur. Nedokončené zakázky registrované koncem prvního čtvrtletí zajišťují firmě práci na plnou kapacitu a to nejméně na 19 měsíců.

Čekání na stimuly

Evropské stavební firmy jako Hochtief nebo francouzská Vinci těží hlavně z kontraktů získaných před ekonomickou krizí. Podle dřívějších vyjádření Hochtiefu však bude zřejmě klíčový příští rok, kdy se ukáže, do jaké míry pomohou zakázkám vládní programy stimulace ekonomiky.

Společnost současně uvedla, že hodnota objednávek i tržeb za celý letošní rok bude pod úrovní z roku 2008. Zisk by se však mohl dostat na loňskou úroveň. Tržby společnosti loni činily 19 miliard eur a provozní zisk 676 milionů eur. Hodnota nových objednávek činila téměř 31 miliard eur, napsala agentura AP.

Společnost působí i v České republice. Hochtief CZ měl v roce 2007 čistý zisk 108,7 milionu korun při tržbách 6,8 miliardy. Z hlediska obratu byla firma předloni v ČR mezi stavebními firmami na šestém místě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist