Uvedla to podle internetového serveru BBC banka během svého výročního zasedání v Londýně. Peníze budou směřovat například do infrastruktury, energetiky či finančních projektů.
Podle prezidenta EBRD Thomase Mirowa ale banka neočekává oživení ve střední a východní Evropě dříve než v příštím roce. Hlavní ekonom EBRD Erik Berglof v pátek upozornil, že region se nadále potýká s odlivem zahraničního kapitálu.
Dodal však, že čtvrtletní údaje o hospodářském vývoji v některých zemích, například v České republice a Maďarsku, vykazují určité známky stabilizace.
Řada politiků a bankéřů ze střední a východní Evropy v pátek podle agentury Reuters na zasedání EBRD vyzvala evropské instituce k větší podpoře tohoto regionu.
Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma agentuře například řekl, že evropské instituce by mohly být aktivnější a že současné systémy podpory jsou nedostatečné.
EBRD byla založena v roce 1989 s cílem pomoci bývalým komunistickým zemím při přechodu k tržnímu hospodářství. Má pomáhat rozvoji finančních institucí, právního systému či infrastruktury a podporovat soukromé podnikání a privatizaci.
EBRD tento měsíc předpověděla, že česká i slovenská ekonomika v letošním roce klesnou o 3,5 procenta. Ještě v lednovém odhadu přitom banka očekávala, že česká ekonomika bude letos stagnovat a slovenská vzroste o 2,5 procenta.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist