Pokles ekonomiky ve východní a střední Evropě se citelně dotkl uhelného gigantu NWR. Majitel černouhelné firmy OKD hospodařil v prvním čtvrtletí s čistou ztrátou 2,14 milionu eur (téměř 58 milionů korun). V předchozím roce měla společnost ve stejném období zisk 117,8 milionu eur.

Analytici vesměs propad očekávali, ale odhadovali, že společnost zůstane v zisku. Analytici oslovení ČTK za první čtvrtletí předpovídali meziroční propad zisku o 85 procent na 17,9 milionu eur (asi 478 milionů Kč), podle analytiků dotázaných agenturou Reuters se měl zisk propadnout na 13 milionů eur.

Tržby NWR za stejné období byly ve výši 270,27 milionů eur a také nedosáhly na očekávání trhu na úrovni 358,1 milionu eur. EBITDA za první čtvrtletí 2009 ve výši 60 milionů EUR představuje pokles o 72 procent v porovnání s 212 miliony EUR ve stejném období roku 2008,

"Globální pokles ekonomiky nyní silně zasáhl průmyslovou výrobu v oblasti střední a východní Evropy, přičemž výroba oceli se v regionu propadla o přibližně 41 procent oproti stejnému období předchozího roku a výhled na zbytek roku 2009 je stále nejasný. To má samozřejmě negativní vliv na podnikání NWR v této oblasti," uvedl předseda představenstva Mike Salamon.

Snížení dopadu krize, odstávka koksárny

"Podnikli jsme opatření zaměřené na náklady, produkci a kapitál s cílem zmírnit dopady stávajících náročných tržních podmínek a zároveň vybudovat lepší pozici pro společnost NWR v rámci odvětví, jehož dlouhodobý fundament je, jak věříme, velmi pozitivní,“ dodal.

Nižší objem odběru uhlí a koksu během prvního čtvrtletí vedl k většímu objemu skladových zásob. V důsledku toho snížila společnost NWR svůj plán produkce na celý rok 2009 z 12,1 milionu tun na 10,5 milionu tun. Nový cíl bude dosažen prostřednictvím omezení výroby ve všech dolech společnosti.

Tržby z prodeje energetického uhlí se snížily o dvě procenta, ale díky vyšším cenám se podařilo firmě částečně vyrovnat 16procentní pokles objemu.

Vzhledem k větší volatilitě na trhu koksu a podstatně nižší poptávce po koksu v oblasti střední a východní Evropy se společnost NWR rozhodla urychlit uzavření koksárny Šverma, které bylo původně naplánováno na rok 2011. Koksárna Šverma bude odstavena již letos, což bude mít za následek snížení cíle pro výrobu koksu za celý rok 2009 z 850 tisíc tun na 710 tisíc tun. 

NWR je přední těžební firmou ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v Česku. Klíčový majetek NWR představuje černouhelná těžební společnost OKD, která provozuje na Ostravsku a Karvinsku pět dolů. Spolumajitelem NWR je investor Zdeněk Bakala, který je také vlastníkem společnosti Economia, vydavatele Hospodářských novin.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist