Vedení ruského plynárenského monopolu Gazprom doporučilo snížit za loňský rok dividendu o 86 procent na 0,37 rublu (0,23 Kč), což je nejnižší hodnota od roku 2000, kdy dividenda činila 0,30 rublu. Reaguje tak na pokyny vlády, která firmu kontroluje. Gazprom má monopol na vývoz ruského plynu a je největší plynárenskou skupinou na světě.
Zdroje obeznámené se situací již v dubnu agenturu Reuters informovaly, že vedení firmy navrhuje snížit dividendu. Tehdy však uváděly, že se sníží na 1,28 rublu na akcii z 2,66 rublu za rok 2007. Gazpromu loni stoupl zisk podle ruských účetních standardů o 13 procent na 742,9 miliardy rublů.
Finanční ředitel společnosti Andrej Kruglov koncem března uvedl, že firma zřejmě sníží dividendu, avšak pouze kvůli horším výsledkům za loňský rok, které nebyly podle očekávání, a nehodlá měnit svoji dividendovou politiku. Podle současných pravidel má dát Gazprom na výplatu dividend částku, která nesmí být menší než dvě procenta tržní kapitalizace, avšak současně ne vyšší než deset procent čistého zisku podle RAS.
Drastický pokles těžby
Vedení k prudkému snížení dividendy přiměl také současný prudký pokles poptávky po plynu na hlavních trzích Gazpromu. V dubnu Gazprom zaznamenal pokles těžby o více než čtvrtinu na nejnižší hodnotu za deset let. Podle ministerstva energetiky na 1,15 miliardy krychlových metrů denně. Meziročně byla těžba nižší o 28 procent a proti březnu klesla o sedm procent. Za první čtvrtletí se těžba meziročně snížila o více než 18 procent. Pokles ruské těžby se prohlubuje v reakci na ekonomickou krizi, která sráží evropskou poptávku po této surovině.
V letošním roce Gazprom očekává pokles těžby o deset až 11 procent na přibližně 490 miliard metrů krychlových plynu. Poptávka by kvůli krizi měla klesat o deset procent čtyři až pět let. Ruská produkce plynu se tak zřejmě vrátí na úroveň z roku 1987.
Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a na ruské těžbě plynu se podílí zhruba 80 procenty. Svojí produkcí kryje evropskou spotřebu plynu z jedné čtvrtiny. Je také důležitým dodavatelem zemního plynu do České republiky, která dovozem z Ruska kryje více než 80 procent spotřeby suroviny. Většina plynu, který Gazprom do ČR dodává, proudí přes bývalý monopol RWE Transgas; smlouvu o dodávkách na český trh má také se společností Vemex.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist