Akcie mateřského koncernu si budou moci poprvé v historii výhodně nakoupit třeba tuzemští zaměstnanci německého průmyslového koncernu Siemens či české pobočky UniCredit Bank. V obou firmách si musí pracovníci zažádat o akcie do konce letošního roku, získají je v prvních měsících příštího roku.
Lákavý potenciál dlouhodobého zisku
"Chceme tímto krokem podpořit zaměstnaneckou loajalitu a vyjádřit přesvědčení, že cena akcií bude mít dlouhodobě rostoucí tendenci," řekl Milan Vodička, mediální zástupce banky.
Mluvčí Siemensu Petr Sedláček mluví v souvislosti s nabídkou akcií zaměstnancům o velmi nadstandardní nabídce. Konkrétní však zatím být nechce. Průměrná sleva při nákupu těchto akcií se přitom pohybuje kolem dvaceti procent.
Nabídka firemních cenných papírů navíc přichází v dobré době – většina z titulů je kvůli krizi velmi nízko, což je činí přitažlivějšími. "Potenciál dlouhodobého budoucího zisku je lákavý," myslí si Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus. Zároveň se však obává, že většímu zájmu o tyto akcie zabrání právě ekonomická nejistota – lidé s nižšími či středními příjmy nebudou ochotní vydat na akcie větší množství peněz.
Zájem zaměstnanců o dění na trhu
Další překážkou úspěchu může být stále malá informovanost části zaměstnanců o tom, jak funguje finanční trh.
"Jestliže stoupne počet lidí držících akcie, bude to však logicky znamenat jejich větší zájem o dění na trhu, a to bude pro něj dobré," myslí si Hatlapatka.
Siemens chce získat "zelené" peníze - čtěte ZDE
Zisk UniCredit Bank klesl o 67,2 procenta na 478 milionů korun - čtěte ZDE
Některé tuzemské pobočky zahraničních firem nabízejí své akcie zaměstnancům už několik let. Loni spustila tento program stavební firma Skanska, od roku 2002 funguje v České spořitelně a před pěti lety ho odstartovala Komerční banka. Akcie zaměstnancům v Česku nabízí také výrobce nápojů Coca-Cola, British Airways či pojišťovna AXA.
Akcie jako kompenzaci za nižší mzdy a prémie požadují také odboráři v německém Opelu nebo velké rodinné firmě Schaaffler. Zaměstnanci se tak zříkají části mezd výměnou za budoucí zisky z akcií. Ty ale nejsou jisté. Stejně jako pracovní místa, poznamenává server Spiegel Online.
Francouzské firmy loni podle oficiálních statistik reinvestovaly 57 procent čistého zisku, majitelům rozdělily 36 procent a zaměstnancům sedm procent. Prezident Nicolas Sarkozy ale chce pravidla nastavit tak, aby se zaměstnanci mohli prostřednictvím svých akcií podílet na firemním zisku z jedné třetiny.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist