V posledních dnech mají televize postaráno o pravidelný ranní seriál. Dopravní zácpy v Praze a jejím okolí hostnou a v dopravních vysíláních se varování motoristům, aby se Praze vyhnuli, objevuje pravidelně, i když je provoz "normální".

Bude hůř, zdá se. Ministr dopravy Gustáv Slamečka pod tlakem úspor, ke kterým vládu dohnal pokles ekonomiky, opravuje postupně své výroky ze dne, kdy nastoupil do úřadu. Obchvat Prahy, místo, kterým denně prijíždějí statisíce vozů, patří stále k prioritám, ale peněz na něj ubývá.

Praha zavalená kamiony 

Slamečka při prezentaci ve výboru sněmovny zařadil pražský okruh mezi stavby, které může postihnout osud stejný jako tři sta dalších dopravních akcí. Konzervace, či přinejmenším oddálení termínu, kdy budou hotové.

Na Slamečkova slova rychle reagovalo vedení Prahy, které se dostává pod čím dál větší tlak nespokojených Pražanů, kteří se nemohou dostat za normálních okolností autem z jednoho konce města na druhý.

Praha je klíčovým průjezdním místem Česka. Musí tudy kamiony z celé Evropy - ty, které jedou severojižním směrem, i ty, které míří z východu na západ a naopak.

Magistrát se zatím neobává, že by byla úplně zastavena výstavba pražského silničního okruhu, který má odvést dálkovou dopravu mimo město. Vedení radnice tak ve čtvrtek reagovalo na středeční prezentaci ministra dopravy.

300 staveb usne 

Podle Slamečkova vyjádření může příští rok na stavby a údržbu chybět přes 50 miliard korun. Zakonzervování hrozí asi třem stovkám dopravních staveb po celé republice. Mnohé se může ukázat už ve čtvrtek večer, kdy premiér Fischer probere s ministry teze programového prohlášení vlády. Ukáže se, jak velkou váhu dá dopravním stavbám v době, kdy stát ztrácí miliardu za miliardou v ekonomické krizi.

"Dostali jsme od ministerstva dopravy ujištění, že těchto našich staveb se to nedotkne," řekl ČTK mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Na seznamu ohrožených staveb jsou však úseky silničního okruhu 518, 519 a 520 z Ruzyně do Suchdola a dále do Březiněvsi a Satalic. Z dálničního okruhu kolem Prahy jsou zatím hotové pouze menší části na západě a východě Prahy. 

VIDEO: Severní obchvat Prahy povede přes Suchdol. Podívejte se kudy

<a href="http://media.ihned.cz/media/high/video_ihned/video-vizualizace-severni-obchvat-praha-suchdol-2.wmv" mce_href="http://media.ihned.cz/media/high/video_ihned/video-vizualizace-severni-obchvat-praha-suchdol-2.wmv" target="_blank">Otevřít videopřenos ve vlastním přehrávači.</a>

Pokud máte problémy s přehráváním - klikněte zde pro přehrání v přehrávači.

Z ministrova vystoupení vyplynulo, že kvůli nedostatku peněz v rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury by stavba okruhu mohla být zastavena a zakonzervována. Při nástupu do úřadu však Slamečka zdůraznil, že pražský okruh je jednou z jeho hlavních priorit. "Chci zajistit chybějící peníze na dokončení pražského okruhu a dálnice D47 na severní Moravě," uvedl tehdy.

Kromě okruhu se na seznamu ohrožených staveb objevil mj i plánovaný úsek dálnice D3 z Prahy do Jílového.

 

 

Mapa ukazuje, které úseky z Pražského okruhu by mohly být v ohrožení.
červeně: A5, A6 - úseky z Ruzyně do Suchdola; 1 - napojení okruhu z Běchovic k dálnici D1

zeleně naznačené úseky jsou ve výstavbě a měly by být dokončeny v příštím roce, žlutě je označena plánovaná dálnice D3 z Prahy na Jílové

(Zdroj: ŘSD)