Nový zákon, který umožní vyšší regulaci trhu kreditních karet, znamená konec jedné epochy pro tisíce studentů amerických vysokých škol, kteří se spoléhali, že je časy studia provede MasterCard nebo Visa. Napsala to dnes agentura AP. Nový zákon, který ještě musí podepsat prezident Barack Obama, sice zlepšuje podmínky pro uživatele karet, ale zároveň výrazně zpřísňuje podmínky pro vydávání kreditních karet pro lidi mladší 21 let.

"Doufáme, že když budou utrácet, budou utrácet za lepších podmínek a bude na ně číhat méně pastí," uvedl mluvčí organizace Campus Progress Pedro de la Torre. Skupina se zabývá zkoumáním jevů, které ovlivňují život mladých lidí.

Kongres schválil nový zákon tento týden a očekává se, že Obama ho podepíše v pátek. Změny by měly vstoupit v platnost za devět měsíců. Nový zákon by měl především zabránit úvěrovým společnostem ve zvyšování úrokových sazeb a vybírání dalších poplatků, aniž předtím dostatečně upozorní klienty.

Konec začarovaného kruhu?

Kongres doufá, že nový zákon zlomí začarovaný kruh, v rámci kterého se majitel karty zpozdí se splácením a dále již bez možnosti zasáhnout sleduje, jak se mu zvyšují úrokové sazby a další poplatky. Zavalen vyššími náklady na úvěr pak méně utrácí, což poškozuje podnikatele v regionu.

Mezi skupinu, která může velmi lehce spadnout do těchto problémů, patří právě studenti. Podle Campus Progress agresivní reklamní kampaně karetních společností a mnohamilionové dohody s univerzitami způsobují, že mladí lidé mají široké možnosti v půjčování peněz, které pak nemohou splácet.