Tabákové společnosti musejí podle rozhodnutí soudu změnit způsob prezentování svých výrobků na trhu. Rozhodnutí například zakazuje označení "lehké" cigarety, protože se ukázalo, že takové cigarety nejsou bezpečnější než ostatní. Firmy rovněž musejí zveřejnit "opravná prohlášení" o negativních zdravotních důsledcích kouření a návykovosti kouření a nikotinu.
Tabákovým společnostem se nicméně již dříve podařilo vyhnout velkým pokutám. Celou kauzu odstartovala v roce 1999 administrativa tehdejšího amerického prezidenta Billa Clintona, která po výrobcích cigaret požadoval odškodné 289 miliard dolarů (5,5 bilionu Kč). Vláda prezidenta George Bushe později omezila finanční požadavky na 14 miliard dolarů určených na protikuřáckou kampaň, tento návrh však soud v roce 2006 odmítl, napsala agentura Reuters.
Tabákové firmy popírají, že se v minulosti dopustily podvodu. Tvrdí rovněž, že současný způsob prodeje cigaret jim znemožňuje podvodné chování v budoucnosti, píše agentura AP.
Firma Philip Morris USA a její mateřská společnost Altria Group uvedly, že se proti dnešnímu rozhodnutí odvolají k nejvyššímu soudu. "Závěr soudu není podložený zákonem ani důkazy předloženými při procesu," uvedl právní zástupce Altrie Murray Garnick.
Prezident organizace Kampaň za děti bez tabáku Matthew L. Myers prohlásil, že rozhodnutí odvolacího soudu "představuje dramatické vítězství pro veřejné zdraví a důrazné odsouzení tabákového průmyslu a jeho praktik".
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist