Evropskou firemní ligu TOP-500 podle obratu sice nadále vede britsko-nizozemský ropný gigant Royal Dutch Shell, ale německý list Handelsblatt označuje za jednoznačného vítěze svého posledního žebříčku ruský Gazprom.

Největší plynárenská společnost světa, na jejíchž dodávkách závisí Evropská unie asi z jedné čtvrtiny, zvýšila loni obrat v meziročním srovnání o 28 procent na 85,2 miliardy eur (2,275 bilionu korun). V žebříčku tak poskočila o osm míst a obsadila lichotivou devátou pozici.

Gazprom se loni stal evropskou jedničkou podle absolutního čistého zisku. Jeho suma dosáhla v přepočtu 18 miliard eur, meziročně o 1,9 procenta méně. Rusové tak předstihli Royal Dutch Shell, jemuž čistý zisk spadl o více než pětinu. Přitom Shell vykazuje ve srovnání s Gazpromem skoro čtyřnásobný obrat.

Ještě pozoruhodnější je fakt, že Gazprom zaměstnává 456 tisíc lidí, více než jeho tři největší konkurenti Shell, BP a Total dohromady.

Letošní čísla budou hubená

V TOP-500 si zdatně vedl také ruský ropný koncern Lukoil, jehož obrat loni ve srovnání s rokem 2007 vzrostl skoro o dvě třetiny na 77,4 miliardy eur. Dostal se z 29. na 11. místo.

Ruským gigantům ale letos hrozí po loňském vzestupu strmý pád, neboť ceny ropy a zemního plynu jsou ve srovnání s loňským létem zhruba poloviční. Hluboká globální recese způsobila, že Gazpromu během letošního prvního čtvrtletí klesl vývoz o více polovinu.

Navíc banky už nejsou ochotny refinancovat dluhy Gazpromu. Ruský státní kolos si nabral úvěry celkem za 50 miliard eur, z toho musí letos splatit zhruba sedm miliard eur.

Smolný rok pro Německo

Špatně dopadlo v žebříčku Německo, které má mezi pětistovkou největších evropských firem rovných 60 zástupců. Přitom si postavení v TOP-500 svým obratem vylepšilo 35 společností a pohoršilo si jen 25. Horší ale je, že německým firmám klesl čistý zisk, a tím i výnosnost kapitálu, v průměru o více než třetinu. Sto eur vložených do podnikání jim tak přineslo pouhých 3,40 eura.

"Tak špatný poměr mezi obratem a ziskem nezná žádná průmyslově vyspělá země světa," komentuje Handelsblatt. Tuto mizerii podle listu dokládá i fakt, že mezi desítkou firem s nejvyšším ziskem není žádná německá. Zato mezi deseti nejvíce prodělečnými firmami jsou německé hned čtyři – například výrobce čipů Infineon Technologies nebo výrobce pneumatik Continental.
V žebříčku společností nejlépe zhodnocujících kapitál kraluje německá automobilka Porsche, kde každých 100 investovaných eur přineslo zisk přesahující 84 eur. Jenže o zisk 6,3 miliardy eur se nezasloužil prodej luxusních sportovních vozů, nýbrž hlavně spekulace s deriváty.

"To, že by Porsche letos svůj zisk zopakoval, nepřipadá vůbec v úvahu," komentuje Handelsblatt. Navíc automobilku nyní trápí velmi vysoké dluhy dosahující devíti miliard eur. To může být překážka pro chystané spojení Porsche s Volkswagenem.

V žebříčku klesla i váha Británie, která má v pětistovce 91 zástupců ve srovnání se 104 předloni. Způsobila to především libra šterlinků, jejíž kurz vůči euru zeslábl během loňského roku o pětinu. Obrat britských firem přepočtený na společnou evropskou měnu tak výrazně klesl. Ale slabší kurz libry na druhé straně nahrál britským vývozcům.

Za Česko se do evropského TOP-500 loni dostaly tři firmy. Elektrárenský gigant ČEZ se s obratem skoro 6,8 miliardy eur posunul o sedm příček na 219. pozici. Unipetrol poskočil dokonce o 30 příček na 354. místo, naproti tomu Telefónica O2 klesla o čtyři na 487. příčku. V Evropě loni nejvíce vydělal GazpromRuský plynárenský obr  se svým obratem poprvé dostal do první desítky Elektrárenský ČEZ poskočil o sedm příček na 219. pozici.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist