Evropskou firemní ligu TOP-500 podle obratu sice nadále vede britsko-nizozemský ropný gigant Royal Dutch Shell, ale německý list Handelsblatt označuje za jednoznačného vítěze svého posledního žebříčku ruský Gazprom.

Největší plynárenská společnost světa, na jejíchž dodávkách závisí Evropská unie asi z jedné čtvrtiny, zvýšila loni obrat v meziročním srovnání o 28 procent na 85,2 miliardy eur (2,275 bilionu korun). V žebříčku tak poskočila o osm míst a obsadila lichotivou devátou pozici.

Gazprom se loni stal evropskou jedničkou podle absolutního čistého zisku. Jeho suma dosáhla v přepočtu 18 miliard eur, meziročně o 1,9 procenta méně. Rusové tak předstihli Royal Dutch Shell, jemuž čistý zisk spadl o více než pětinu. Přitom Shell vykazuje ve srovnání s Gazpromem skoro čtyřnásobný obrat.

Ještě pozoruhodnější je fakt, že Gazprom zaměstnává 456 tisíc lidí, více než jeho tři největší konkurenti Shell, BP a Total dohromady.

Letošní čísla budou hubená

V TOP-500 si zdatně vedl také ruský ropný koncern Lukoil, jehož obrat loni ve srovnání s rokem 2007 vzrostl skoro o dvě třetiny na 77,4 miliardy eur. Dostal se z 29. na 11. místo.

Ruským gigantům ale letos hrozí po loňském vzestupu strmý pád, neboť ceny ropy a zemního plynu jsou ve srovnání s loňským létem zhruba poloviční. Hluboká globální recese způsobila, že Gazpromu během letošního prvního čtvrtletí klesl vývoz o více polovinu.

Navíc banky už nejsou ochotny refinancovat dluhy Gazpromu. Ruský státní kolos si nabral úvěry celkem za 50 miliard eur, z toho musí letos splatit zhruba sedm miliard eur.

Smolný rok pro Německo

Špatně dopadlo v žebříčku Německo, které má mezi pětistovkou největších evropských firem rovných 60 zástupců. Přitom si postavení v TOP-500 svým obratem vylepšilo 35 společností a pohoršilo si jen 25. Horší ale je, že německým firmám klesl čistý zisk, a tím i výnosnost kapitálu, v průměru o více než třetinu. Sto eur vložených do podnikání jim tak přineslo pouhých 3,40 eura.

"Tak špatný poměr mezi obratem a ziskem nezná žádná průmyslově vyspělá země světa," komentuje Handelsblatt. Tuto mizerii podle listu dokládá i fakt, že mezi desítkou firem s nejvyšším ziskem není žádná německá. Zato mezi deseti nejvíce prodělečnými firmami jsou německé hned čtyři – například výrobce čipů Infineon Technologies nebo výrobce pneumatik Continental.
V žebříčku společností nejlépe zhodnocujících kapitál kraluje německá automobilka Porsche, kde každých 100 investovaných eur přineslo zisk přesahující 84 eur. Jenže o zisk 6,3 miliardy eur se nezasloužil prodej luxusních sportovních vozů, nýbrž hlavně spekulace s deriváty.

"To, že by Porsche letos svůj zisk zopakoval, nepřipadá vůbec v úvahu," komentuje Handelsblatt. Navíc automobilku nyní trápí velmi vysoké dluhy dosahující devíti miliard eur. To může být překážka pro chystané spojení Porsche s Volkswagenem.

V žebříčku klesla i váha Británie, která má v pětistovce 91 zástupců ve srovnání se 104 předloni. Způsobila to především libra šterlinků, jejíž kurz vůči euru zeslábl během loňského roku o pětinu. Obrat britských firem přepočtený na společnou evropskou měnu tak výrazně klesl. Ale slabší kurz libry na druhé straně nahrál britským vývozcům.

Za Česko se do evropského TOP-500 loni dostaly tři firmy. Elektrárenský gigant ČEZ se s obratem skoro 6,8 miliardy eur posunul o sedm příček na 219. pozici. Unipetrol poskočil dokonce o 30 příček na 354. místo, naproti tomu Telefónica O2 klesla o čtyři na 487. příčku. V Evropě loni nejvíce vydělal GazpromRuský plynárenský obr  se svým obratem poprvé dostal do první desítky Elektrárenský ČEZ poskočil o sedm příček na 219. pozici.