Klienty tuzemských bank začne před zneužitím jejich platebních karet chránit nový zákon, který v pondělí schválila vláda.

Banky budou muset nahrazovat klientům i peníze odsáté podvodníkem předtím, než ztrátu karty nahlásili. Budou mít povinnost vynahradit část škody nad 150 eur, v přepočtu čtyři tisíce korun.

Zákon přitom neuvádí, za jak dlouhou dobu po ztrátě karty klient peníze může nárokovat. Nová povinnost má ochránit klienty při neautorizovaných transakcích. Tedy při platbách, při nichž není nutné zadat PIN, ale stačí jen podpis.

Tento způsob placení stále umožňují některé obchody, restaurace a benzinky. „Nová povinnost má přimět banky používat bezpečnější způsoby autorizace,“ říká Jiří Beran z ministerstva financí, který zákon připravoval. Menší šanci na náhradu budou mít lidé u transakcí s PIN. Podle odborníků k jejich zneužití dochází většinou neopatrností majitele, který měl PIN napsaný na kartě či na lístku v peněžence.

 Co platí dnes

 – Banky ze zákona nemají povinnost nahradit klientovi peníze, pokud někdo kartu odcizil nebo našel a zaplatil s ní.

 – Finanční domy účtují poplatek za blokaci karty v řádu stovek až tisíc korun.

 Co bude platit od listopadu

 – Při zneužití karty budou muset banky nahradit ukradenou částku nad 150 eur (4000 korun). A to i za platby provedené v období předtím, než klient ztrátu karty nahlásil.

 – Pokud klient nahlásil ztrátu karty, a přesto s ní někdo cizí provedl neautorizovanou platbu, musí banka nahradit celou škodu.

 – Banky nebudou moci účtovat poplatek za blokaci karty.

 – Telefonní operátor bude muset nahradit platby přes telefon provedené po zcizení mobilu poté, co zákazník ztrátu nahlásil.Ochrana při ztrátě karty

V takovém případě klient nárok na odškodnění ztratí, protože nezajistil dostatečnou ochranu PIN, a porušil tím pravidla. Výjimkou jsou organizované podvody s kopírováním karet, při kterých gangy zároveň snímají kamerami nad bankomatem PIN. Takové případy už ale banky běžně řeší vracením ukradených peněz.

Blokování zadarmo

Součástí nového zákona, jehož platnost již od listopadu 2009 pod hrozbou sankcí ukládá všem členským zemím EU, osvobodí majitele karet i od poplatků za blokaci karet. U elektronických karet se pohybují v řádu stokorun, u embosovaných karet, což jsou ty vybavené reliéfním písmem, stojí kolem 2000 korun.

MasterCard: Počet kreditních karet v ČR poroste. O 20 procent ročně - čtěte ZDE

Češi zaplatí kartou ročně 17krát, světový průměr je 28 - čtěte ZDE

Banky v posledních letech ochranu majitelů karet zvýšily. Všechny už proplácejí peníze ukradené po nahlášení ztráty karty. Za krádeže před oznámením ztráty však nezodpovídají. Klientům banky nabízejí možnost ztrátu karty pojistit, ale odškodnění je jen do omezeného limitu a vztahuje se jen na několik dnů po krádeži.

„Za 60 korun měsíčně hradíme klientům maximálně ztráty do 80 tisíc korun, a to pět dnů před blokací karty,“ uvádí například Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank. Vstřícnější ke klientům je jen několik bank, například Česká spořitelna už začala proplácet škody nad 150 eur 48 hodin po nahlášení ztráty karty.

Když ztratíte mobil

Podobné podmínky se budou vztahovat i na telefonní operátory. Při ztrátě mobilu budou muset klientovi nahradit neoprávněné telefonní platby, které vzniknou mezi nahlášením ztráty telefonu a jeho blokací. Škody ale nebudou velké. Přes mobilní telefony dnes zákazníci posílají spíše nižší platby. „Nejčastější je to nákup MHD jízdenek či platba za stažené hudební skladby,“ potvrzuje mluvčí Vodafonu Miroslav Čepický.

Podle finančního arbitra Františka Klufy nový zákon zřejmě výrazně nezvýší náklady bank na proplácení škod. „V zahraničí, kde už zákon funguje, nejsou známy případy, že by ho lidé zneužívali,“ říká.

Amerika reguluje svoje kreditní karty: Chrání mladé i ekonomiku - čtěte ZDE

Rána pro Mastercard. Visa mu přetáhla klienty s téměř 30 miliardami dolarů - čtěte ZDE

Větší ochraně karet nahrává zavádění čipových technologií. „Podle nových pravidel budou muset být navíc do roku 2011 čipy vybaveny všechny karty i platební terminály,“ říká Klumfar.

V Česku má čip už asi 85 procent karet a přijímá je přes devadesát procent obchodníků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist