Další špatná čísla z ekonomiky přišla z Německa. Tamní strojírenství totiž zaznamenalo v dubnu největší propad zakázek ve své historii. Svaz německého strojírenského průmyslu (VDMA) ve čtvrtek oznámil, že strojírenské zakázky v Německu se v dubnu meziročně propadly o 58 procent. Oproti tomu se počet nezaměstnaných v květnu snížil meziměsíčně o 127 000 na 3,458 milionu. Oznámil to spolkový úřad práce. Míra nezaměstnanosti tak klesla o 0,4 procentního bodu na 8,2 procenta.
Ale ani lepší data z trhu práce nedávají důvod k jásotu. Je květen, kdy už jsou v plném proudu sezónní práce. Před přílišným optimismem varují i ekonomové. "Jarní oživení letos dorazilo na trh práce se zpožděním a přineslo značný pokles nezaměstnanosti. Po zohlednění všech dalších ukazatelů trhu práce ale v žádném případě nelze mluvit o změně trendu," uvedl pro agentury Reuters šéf úřadu Frank-Jürgen Weise.
A to ještě v údajích o strojírenství není započítán automobilový průmysl, s ním by vše bylo ještě horší. "To číslo vypadá dramaticky a ukazuje na to, že žádné zárodky oživení v Evropě potvrdit nelze. Má to velmi nepříznivé dopady na Českou republiku, protože velká část českých vývozů do zahraničí jsou subdodávky pro západoevropský průmysl, zejména pak pro německý," uvedl pro server iHNed.cz hlavní ekonom Patria Finance David Marek s tím, že pokud nemají zakázky německé průmyslové firmy, nemají je logicky ani ty české.
Německo - motor pro český export
Podle sezónně očištěných údajů se počet lidí bez práce zvýšil o tisícovku na 3,456 milionu. Ekonomové přitom podle průzkumu agentury Reuters počítali s nárůstem o 67 000 lidí. Údaje byly podle úřadu příznivě podpořeny mimo jiné statistickými změnami.
"Aktuální data nenabízejí důvod k předčasnému jásotu, protože trh práce obvykle reaguje s určitým požděním. Pokles zakázek a výroby bude ještě několik měsíců, možná i čtvrtletí doznívat v rostoucí nezaměstnanosti v Německu i v dalších zemích eurozóny," varoval Marek.
Německo je pro Českou republiku ekonomicky velmi klíčové. Čeští exportéři totiž mají Německo jako jednu ze svých nejdůležitějších odbytišť. Česká ekonomika je tak na našem západním sousedovi velmi závislá. Obecně platí, že pokles německého hrubého domácího produktu (HDP) o jedno procento, sráží české HDP o půl procenta.
Výkon německé ekonomiky se v prvním čtvrtletí letošního roku propadl o rekordních 3,8 procenta proti předchozím třem měsícům. Šlo o nejhorší výsledek od spojení země v roce 1990. Sama německá vláda koncem dubna ředpověděla, že tamní celoroční letošní HDP klesne zhruba o šest procent.
Evropa oznamuje data o HDP. Všude jsou horší, než se čekalo - čtěte ZDE
Česká ekonomika se propadla o 3,4 procenta. Nejvíce v historii - čtěte ZDE
To česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně klesla o 3,4 procenta. A šlo také o nejvyšší čtvrtletní meziroční pokles ekonomiky ČR v její novodobé historii. HDP neupravené o sezónní a kalendářní vlivy bylo meziročně nižší o 3,2 procenta.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist