Český statististický úřad (ČSÚ) podruhé zveřejnil tzv. rychlá data o průběžných výsledcích z probíhajícího zpracování dat, které předcházejí standardním měsíčním údajům.

Podle průběžných výsledků klesla průmyslová produkce v dubnu 2009 meziročně o 23,2 procenta. O měsíc dříve to bylo podle předběžných statistických dat o 17,5 procenta a podle zpřesněných údajů o 17 procent.

"Odhad vývoje průmyslové výroby v ČR zklamal," reagovala Helena Horská z Raiffeisenbank. Důvody zklamání vidí analytička ve vysoké srovnávací základně z loňska, kdy průmysl vykázal nejvyšší nárůst za rok 2008, a Velikonoce, které tento rok připadly na duben.

"To vše převálcovalo šrotovné." dodala s tím, že až zpřesněné údaje ukáží, jak českému automobilovému průmyslu pomohlo šrotovné v okolních státech.

Návrat k únorové úrovni

Dubnová data tak vrací průmysl na úroveň února, kdy pokles dosáhl 23,4 procenta. Obrat, který při zveřejnění březnových čísel naznačoval ČSÚ, že situace tuzemských podniků by se mohla v příštích měsících začít pomalu obracet k lepšímu, se nekoná.

Předchozí relativně příznivá data byla ovlivněna zlepšenou zahraniční poptávkou, zejména díky šrotovnému, navíc dochází ke zlepšení indikátorů důvěry jak v zemích eurozóny, tak i v české ekonomice.

ČSÚ tzv. rychlá data čísla poprvé zveřejnil před měsícem, aby vyšel vstříc zvýšené poptávce po základních ukazatelích ekonomického vývoje v období globální krize.