České domácnosti se stále více zadlužují. Jejich dluhy u bank a finančních institucí během dubna stouply oproti březnu o více než devět miliard korun na 915,45 miliardy korun. Od loňského dubna tak zadlužení domácností stouplo o více než 145 miliard korun. Vyplývá to z aktuálních údajů České národní banky (ČNB).

Zadluženost českých podniků se naopak i nadále snižuje. Koncem dubna podniky bankám a finančním institucím dlužily 984,16 miliardy korun. Oproti stavu z konce března se tak zadlužení podniků snížilo o více než 5,5 miliardy korun. Za posledních 12 měsíců zadlužení podniků vzrostlo o necelých 52 miliard korun.

Jednodenní vklady domácností v dubnu meziročně stouply o více než 109 miliard na 766,17 miliardy korun. Vklady domácností s výpovědní lhůtou, mezi něž patří například termínované vklady, meziročně stouply o více než 131 miliard korun na zhruba 460,9 miliardy Kč.

Růst peněžní zásoby měřený agregátem M2 zpomalil v dubnu na 7,9 procenta z březnových 9,1 procenta. Loni v dubnu činil 8,1 procenta.

Česká národní banka vydává tuto statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Ten se tvoří na základě bilancí měnových finančních institucí, jež zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spořitelní družstva.