Evropská komise povolila převzetí nizozemsko-německé hnědouhelné společnosti MIBRAG ze strany konsorcia Severočeských dolů z elektrárenské skupiny ČEZ a firmy JTIA z finanční skupiny J&T. Výkonný orgán EU, který dohlíží na pravidla hospodářské soutěže, o tom informoval na svých webových stránkách.
ČEZ tak definitivně uspěl se svou expanzí i v západní Evropě. Její dceřiná firma, Severočeské doly, koupí společně se skupinou J&T za 404 milionů eur německé hnědouhelné doly Mibrag.
Prodávají je americké společnosti URS Corporation a NRG Energy, které jej získaly během privatizace bývalých východoněmeckých dolů. Severočeské doly a J&T budou mít v nově vzniklém společném podniku shodný podíl, rovnocenný podíl se předpokládá i při financování.
"Akvizice společnosti MIBRAG je součástí našeho dlouhodobého strategického záměru posilovat svoji přítomnost v energetickém sektoru a současně znamená doplnění skupiny o těžbu uhlí," uvedl před časem partner skupiny J&T Daniel Křetínský.
ČEZ koupí Mibragu získá i možnost vyrábět proud přímo v Německu, kde už několik let s elektřinou obchoduje. Mibrag totiž vedle dolů ovládá tři menší zdroje s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla. Právě v nich nyní končí většina uhlí, které Mibrag ve středoněmeckém uhelném revíru poblíž Lipska vytěží.
J&T, která vlastní v Česku mimo jiné i teplárny, přinese akvizice podle partnera skupiny Daniela Křetínského rozšíření o těžbu uhlí.
Německé uhlí pro Česko?
Podle některých zdrojů si ČEZ expanzí do Mibragu vytváří koupí dolů zadní vrátka pro případ, že by se jeho domácí uhelné elektrárny ocitly "na suchu". I když přeprava hnědého uhlí na větší vzdálenosti by byla ve světě takřka raritou, připouští ČEZ, že teoreticky by bylo možné uhlí do Česka přivézt.
"Případné využití uhlí z dolů Mibrag v teplárnách a elektrárnách v severních Čechách je otázkou vzdálenější budoucnosti," řekl HN výkonný ředitel ČEZ Daniel Beneš. Závisí podle něj na volném objemu uhlí, situaci na českém trhu i na transportních možnostech a nákladech.
Německé uhlí má i skrytý "vydírací" potenciál. ČEZ a J&T se dlouhodobě přou o dodávky domácího těžaře Czech Coal, která provozuje doly na Mostecku. A to, že si mohou zajistit uhlí odjinud, zlepší jejich vyjednávací pozici.
MIBRAG těží hnědé uhlí ve středoněmeckém uhelném revíru poblíž Lipska. Vlastní a provozuje dva otevřené uhelné doly Profen a United Schleenhain s celkovou roční produkcí uhlí 19 milionů tun. Prokázané rezervy dosahují zhruba 530 milionů tun uhlí, s možností dalšího rozšíření. Součástí důlní společnosti jsou tři kogenerační energetické zdroje s celkovým instalovaným výkonem 208 megawattů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist