Zástupci Fed překvapili bankéře požadavkem na zvýšení kapitálu předtím, než splatí peníze zapůjčené vládou. Tyto požadavky přitom odpovídají přísnějším kritériím, než jaká byla uplatněna ve známých stres testech, jejichž výsledky byly zveřejněny v květnu. Informoval o tom ve středu zpravodajský server Patria Online s odkazem na agenturu Bloomberg.

JPMorgan Chase & Co. a American Express bylo řečeno, že musí navýšit své vlastní jmění. To méně než čtyři týdny poté, co byly tyto banky informovány, že mají dost kapitálu, aby přestály ekonomické ochlazení.

Morgan Stanley byl požádán, aby po prodeji nových akcií získala ještě další kapitál. Po Goldman Sachs Group Inc. prý není požadováno další navýšení kapitálu.

Fed nechce být kritizován

Lawrence Kaplan z Paul, Hastings, Janofsky & Walker LLP to pro Bloomberg okomentoval: „Fed nechce být kritizován za to, že je to nechá splatit (pozn.: půjčky z TARP) a pak bude mít banky, které řeknou: my nemáme dost kapitálu abychom nyní mohly poskytovat úvěry“.

Devatenáctka sledovaných amerických bank prošla zátěžovými testy, aby se ukázalo, jak finančně silné jsou. V aktivech mají přes 100 miliard dolarů a z programu TARP získaly kapitál 228,6 miliardy.

Výsledky testů minulý měsíc ukázaly, že deset ze sledovaných bank bude muset získat celkem ještě kapitál 75 miliard dolarů, aby předešly dalším ztrátám do budoucna. Tyto banky od té doby získaly kapitál prodejem akcií a dalších finančních nástrojů.