Evropská centrální banka (ECB) ve středu na svém zasedání nezměnila výši úrokových sazeb v eurozóně. Ty tak zůstávají na svém rekordním minimu z května na úrovni jednoho procenta. Klíčové informace ze středečního jednání se týkají nastavení měnové politiky ECB pro příští měsíce.

Naposledy ECB snížila hlavní úrokovou sazbu právě 7. května, a to o 25 basických bodů. Ještě loni v říjnu přitom byly sazby na úrovni 4,25 procenta.

Podle prezidenta banky Jeana-Clauda Tricheta data ukazují na zpomalování monetární expanze, tudíž klíčové sazby jsou nastaveny správně. Dodal také, že v souladu s předchozími indikacemi banka nakoupí kryté dluhopisy za 60 miliard eur. Nákupy se podle Tricheta budou týkat celé eurozóny a měly by být dokončeny do června příštího roku. Plán má eurozóně pomoci snížit náklady na úvěry a vymanit se z recese. 

Základní úrokovou sazbu nechala ve čtvrtek beze změny i britská centrální banka, tedy na 0,5 procentech. Základní úrok se v Británii nezměnil už tři měsíce a centrální banka zatím nedala najevo, že by měla v úmyslu jej v blízké době měnit. Bude ale pokračovat v takzvaném kvantitativním uvolňování měnové politiky, které spočívá v nákupu aktiv.

ECB: Letošní pokles ekonomiky až o 5,1 procenta

Prognóza ECB nyní počítá s letošním poklesem hrubého domácího produktu eurozóny o 4,1 procenta až 5,1 procenta. V roce 2010 by však mělo dojít ke zlepšení a ekonomika by už měla klesnout jen o 0,4 až 0,1 procenta.

Prezident ECB Jean-Claude Trichet také dodal, že počítá s inflací v letošním roce v rozmezí od 0,6 až 1,4 procenta. Inflační očekávání zůstávají zakotvena na dvou procentech.

Sazby se ještě budou snižovat

Ačkoli ECB v červnu úrokové sazby nemění, podle analytiků jde pouze o vyčkávací období do doby, kdy ECB sazby znovu sníží.

Již po středečních výsledcích o hospodářství Evropské unie a eurozóny se analytici shodli na tom, že snížení úrokových sazeb se nezadržitelně blíží. "Je to signál toho, že další snížení úrokových sazeb Evropskou centrální bankou je na spadnutí," uvedl pro server iHNed.cz hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

V současné době totiž hospodářství Evropské unie a eurozóny zažívá snad nejkrusnější období krize. Propad byl v 1. čtvrtletí letošního roku ještě rychlejší, než hovořily první odhady Eurostatu. Hrubý domácí produkt zamí eurozóny poklesl meziročně o rekordních 4,8 procenta.

Hospodářství celé evropské sedmadvacítky v prvních třech měsících letošního roku pokleslo o 4,5 procenta ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Eurostat přitom původně odhadoval propad o 4,4 procenta. Nic se ovšem nemění na tom, že pokles HDP je i tak rekordní.

Rozhodnutí ECB ovlivní vývoj úrokové míry v Česku

Snížení úrokových sazeb v eurozóně by také mohlo ovlivnit další kroky České národní banky. "Lze si představit další snížení sazeb, pokud Evropská centrální banka výrazně sníží sazby," uvedl již dříve viceguvernér České národní banky Miroslav Singer.

Bankovní rada ČNB snížila naposledy úrokovou sazbu 7. května letošního roku, a to o 25 basických bodů, což je nejnižší hodnota v historii České republiky. Základní sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak klesla na 1,5 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru