Čínská měna jüan by se mohla stát novou světovou rezervní měnou, a plnit tak stejnou úlohu, jakou nyní hraje dolar. Řekl to v sobotu ruský ministr financí Alexej Kudrin. Předpokladem ale podle něj je, aby byl jüan plně směnitelný. To by však mohlo trvat možná i deset let.

"Myslím, že nejkratší cesta by byla, kdyby Čína liberalizovala ekonomiku a umožnila plnou směnitelnost jüanu. To by mohlo trvat deset let, potom by ale byla po jüanech poptávka," řekl Kudrin v panelové diskuzi na Mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradu. "Myslím, že by o tom Čína měla přemýšlet," dodal.

Plně směnitelnou měnu ale nemá ani Rusko. Centrální banka předpokládá, že volně plovoucí kurz rublu by země mohla mít zhruba v roce 2001, první náměstek šéfa centrální banky Alexej Uljukajev ale řekl, že by to mohlo za určitých okolností být i dříve.

 

 

"Máme pocit, že by to (volně plovoucí kurz rublu) mohlo být dříve než v roce 2011," řekl Uljukajev na okraj stejné akce v Petrohradu. Záležet bude prý hlavně na stavu platební bilance.

Uljukajev novinářům také řekl, že centrální banka ruské finanční ústavy zatím oficiálně nepodrobila žádným zátěžovým zkouškám, jako to podnikly Spojené státy. Situace v ruském bankovním sektoru je podle něj uspokojivá.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist