Podle nejnovější průzkum organizace Economist Intelligence Unit se v regionu střední a východní Evropy se nejlépe žije v Budapešti a Praze. Hodnotilo se podle pěti základních kategorií: ekonomická stabilita, kvalita zdravotní péče, kultura a životní prostředí, vzdělání a úroveň infrastruktury.

V žebříčku na prvních místech bodovala čtyři města z Evropy, silné zastoupení ale mají také australská města. Lepšímu umístění Harare bránila politická, sociální a hospodářská krize.

"Evropská města si vedou dobře díky rozvinuté infrastruktuře a široké dostupnosti zboží a služeb," řekl k průzkumu editor zprávy Jon Copestake z EIU. "Některým destinacím ve východní Evropě ale škodí větší nestabilita, vážné problémy se tam ale nevyskytují skoro nikde," dodal.

EIU sestavuje žebříček nejlepších měst pro život jako součást širšího průzkumu, který zjišťuje životní náklady. Výsledný index spadá do intervalu 0 až 100, kde hodnota 100 představuje ideální podmínky, zatímco města s hodnotami indexu blízkými nule jako vhodné místo pro život nelze tolerovat.

Město, jehož index je nad 80 body, má jen minimální nedostatky. Ve střední a východní Evropě jsou taková města pouze dvě, a to právě Budapešť a Praha. Blíží se jim jen Bratislava.


Pokud jde o Vancouver, který si udržel prvenství, vytknout mu nelze téměř nic. Menším problémem by mohla být jen kriminalita, ta je však podle EIU velmi nízká. Jako problém se však někdy může ukázat i horší dostupnost kvalitního bydlení. Mezi městy na prvních deseti místech ale velké rozdíly prý nejsou, pokud jde o kvalitu života.

Lze říci, že nejlépe si většinou vedou města, která nepatří k největším. Zpravidla jsou v nejrozvinutějších zemích světa, pro něž je typická nižší hustota obyvatelstva. V jejich prospěch hovoří především kulturní a rekreační dostupnost, zároveň ale nemají vážnější problém s kriminalitou a kvalitní infrastrukturou.

Nejlepší města pro život:

POŘADÍ MĚSTO ZEMĚ INDEX (100 = ideální)
1. Vancouver, Kanada 98,0
2. Vídeň, Rakousko 97,9
3. Melbourne, Austrálie 97,5
4. Toronto, Kanada 97,2
5. Perth, Austrálie 96,6
5. Calgary, Kanada 96,6
7. Helsinky, Finsko 96,2
8. Ženeva, Švýcarsko 96,1
9. Sydney, Austrálie 96,1
9. Curych, Švýcarsko 96,1
11. Adelaide, Austrálie 95,9

55. Budapešť, Maďarsko 88,2
56. New York, USA 86,6
   
60. Praha Česká, republika 84,0
    
65. Bratislava, Slovensko 79,8
    
70. Varšava, Polsko 78,2
   
140. Harare, Zimbabwe 37,5

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist