Především klesající ceny potravin způsobily, že v květnu meziročně klesla inflace z dubnových 1,8 procenta na 1,3 procenta. Nejnovější údaje o vývoji cen oznámil v úterý ráno Český statistický úřad.

V meziměsíčním srovnání zůstala hladina spotřebitelskýcjh cen na úrovni předchozíh měsíce. Kromě výraznějšího poklesu cen potravin se v inflaci výrazněji zrcadlí opačný cenový pohyb, způsobený růstem cen pohonných hmot. Průměrná cena benzínu Natural 95 byla v květnu nejvyšší od října 2008, zjistil ČSÚ.

"Při pohledu na nejvýznamnější položky lze shrnout, že o co zdražily pohonné hmoty (+2,3 %), o tolik zlevnily výdaje na potraviny (- 1,1 %), které mají po nákladech na bydlení ve spotřebitelském koši druhou největší váhu," komentoval meziměsíční inflaci Michal Brožka z Raiffeisenbank. 

Proti loňskému květnu nejvíce stouply ceny tabákových výrobků a výrazněji se také projevil meziroční růst cen v oddíle bydlení, kde vzrostly ceny zemního plynu o 17,1 procenta, elektřiny o 11,6 procenta, tepla a teplé vody o 7,5 procenta, vodného o 9,2 procenta a stočného o 9,0 procenta.
Čisté nájemné vzrostlo o 19,5 procenta, v tom v bytech s regulovaným nájemným o 27,2 procenta a v bytech s tržním nájemným o 5,5 procenta.

Naopak poklesly ceny elektorniky a mobilních telefonů.

Analytici předpokládají, že během léta inflace klesne až pod jedno procento. V poslední třetině roku by pak měla mírně růst, ale měla by zůstat pod dvěma procenty, citovala hlavního analytika Generali PPF Asset Management Radomíra Jáče agentura ČTK.

Vzhledem k utlumené inflaci analytici nečekají reakci ČNB v podobě snižování sazeb, i když připouštějí, že část trhu na snížení sazeb spekuluje. "Domnívám se ale, že ČNB bude s dalším snižováním sazeb opatrná," dodal Brožka.

V eurozóně v květnu klesla inflace vůbec poprvé ve třináctileté historii na nulu, jak ukázal páteční odhad evropského statistického úřadu Eurostat. "To se dalo očekávat, protože největší ekonomika v eurozóně - německá - je v deflaci," uvedl pro server iHNed.cz hlavní ekonom Patria Finance David Marek.