Především klesající ceny potravin způsobily, že v květnu meziročně klesla inflace z dubnových 1,8 procenta na 1,3 procenta. Nejnovější údaje o vývoji cen oznámil v úterý ráno Český statistický úřad.
V meziměsíčním srovnání zůstala hladina spotřebitelskýcjh cen na úrovni předchozíh měsíce. Kromě výraznějšího poklesu cen potravin se v inflaci výrazněji zrcadlí opačný cenový pohyb, způsobený růstem cen pohonných hmot. Průměrná cena benzínu Natural 95 byla v květnu nejvyšší od října 2008, zjistil ČSÚ.
"Při pohledu na nejvýznamnější položky lze shrnout, že o co zdražily pohonné hmoty (+2,3 %), o tolik zlevnily výdaje na potraviny (- 1,1 %), které mají po nákladech na bydlení ve spotřebitelském koši druhou největší váhu," komentoval meziměsíční inflaci Michal Brožka z Raiffeisenbank.
Proti loňskému květnu nejvíce stouply ceny tabákových výrobků a výrazněji se také projevil meziroční růst cen v oddíle bydlení, kde vzrostly ceny zemního plynu o 17,1 procenta, elektřiny o 11,6 procenta, tepla a teplé vody o 7,5 procenta, vodného o 9,2 procenta a stočného o 9,0 procenta.
Čisté nájemné vzrostlo o 19,5 procenta, v tom v bytech s regulovaným nájemným o 27,2 procenta a v bytech s tržním nájemným o 5,5 procenta.
Naopak poklesly ceny elektorniky a mobilních telefonů.
Inflace v eurozóně klesla v květnu na nulu. Poprvé v historii - čtěte ZDE
Audit Jana Macháčka: Inflace, nezaměstnanost a šrotovné - čtěte ZDE
Slovenská inflace je nejnižší za posledních dvacet měsíců - čtěte ZDE
Analytici předpokládají, že během léta inflace klesne až pod jedno procento. V poslední třetině roku by pak měla mírně růst, ale měla by zůstat pod dvěma procenty, citovala hlavního analytika Generali PPF Asset Management Radomíra Jáče agentura ČTK.
Vzhledem k utlumené inflaci analytici nečekají reakci ČNB v podobě snižování sazeb, i když připouštějí, že část trhu na snížení sazeb spekuluje. "Domnívám se ale, že ČNB bude s dalším snižováním sazeb opatrná," dodal Brožka.
V eurozóně v květnu klesla inflace vůbec poprvé ve třináctileté historii na nulu, jak ukázal páteční odhad evropského statistického úřadu Eurostat. "To se dalo očekávat, protože největší ekonomika v eurozóně - německá - je v deflaci," uvedl pro server iHNed.cz hlavní ekonom Patria Finance David Marek.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist