Regulace nájemného způsobila škody ve výši kolem 500 miliard korun. Tolik činí ztráta na obecním majetku způsobená privatizací nájemních bytů. Každoročně se tato částka zvyšuje o další desítky miliard korun, řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci místopředseda Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR (OSMD) Robert Axamit.

"Hlavním problémem v bydlení je, co s chudými, kteří nemají na zaplacení tržního nájemného, nebo splátek hypotečního úvěru," uvedl Axamit.

Cesta k bydlení nemajetných vrstev za nižší než tržní nájemné ve státních nebo obecních bytech se podle místopředsedy sdružení uzavřela kromě regulace nájmů právě prudkým poklesem podílu nájemního sektoru na celkovém bydlení. Proto sdružení požaduje okamžité zastavení privatizace obecních bytů za údajné zlomky jejich tržních cen.

Zákon o sociálním bydlení teprve vzniká

OSMD se podle svého předsedy Tomislava Šimečka v současnosti podílí na přípravě zákona o sociálním bydlení. Prosazuje, aby rodiny v nezaviněné nouzi nemusely vynakládat na bydlení v přiměřeně velkém bytě více než 25 procent svých příjmů, zbytek by jim doplatil stát.

Sdružení dále prosazuje zavedení příspěvků na nájemné, který by podle něj přišel státní rozpočet ročně zhruba na šest miliard korun. Vlastníkům se nelíbí plány ministerstva pro místní rozvoj na podporu výstavby sociálních bytů, ale zároveň by chtěli "legislativně přinutit" obce k péči o bydlení chudých a znevýhodněných obyvatel.

Majitelé: Soudy s námi zametají

Majitelé domů také komentovali výsledek rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS), který ve středu přikázal Obvodnímu soudu pro Prahu 1, aby znovu rozhodl o žalobě na náhradu škody, kterou společnost Interdomus podala na stát kvůli regulaci nájemného. Současně ale nijak nepředejmul, zda firma nakonec nějakou náhradu dostane.

"Otázka, zda v dané věci byl dán nárok na náhradu za nucené omezení vlastnického práva, zůstává k zodpovězení obecným soudům, které musí zvážit, do jaké míry došlo kvůli regulovanému nájemnému k zásahu do práva vlastnit majetek a zda jsou splněny podmínky," uvedl ve středu soudce zpravodaj Stanislav Balík.

"Ústavní soud svými včerejšími nálezy opětovně potvrdil trvající neochotu obecných soudů vyhovět zákonným nárokům majitelů domů dožadujících se náhrady za protiústavní regulaci nájemného," řekl ve čtvrtekŠimeček.

Právě proto advokátka vlastníků domů Klára Veselá-Samková neočekává, že by po současném rozhodnutí ÚS následovala vlna žalob proti státu, protože vlastníci jsou prý již vůči soudům spíše skeptičtí. Pokud by však obecné soudy začaly rozhodovat ve prospěch majitelů, mohly by podle ní být podány až desítky tisíc žalob.

Deregulace poběí do roku 2012

Vlastníci nemovitostí se už domáhají náhrady za regulaci nájmů i prostřednictvím Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Odškodnění se domáhá přes 5000 tuzemských majitelů domů.

Deregulace nájemného se podle nedávno přijatého zákona prodlouží až do roku 2012. Týkat se má obcí, v nichž se letos nájmy zvýší o více než 40 korun na metr čtvereční. S výjimkou Ústí nad Labem a Ostravy to jsou všechna krajská města a všechna středočeská města nad 10.000 obyvatel.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist