Premiér Jan Fischer je odhodlán udělat vše pro to, aby od 1. července příštího roku platila nová úprava nájemného v nájemních bytech. K 30. červnu 2010 totiž skončí dosavadní úprava deregulace obsažená v zákoně o jednostranném zvyšování nájemného. Řešením měla být vládní novela občanského zákoníku, tu však sněmovna z programu své čtvrteční schůze vyřadila.
Fischer při čtvrtečních interpelacích v Poslanecké sněmovně řekl, že pokračování prací na tomto odloženém návrhu nejspíš případne až do dalšího funkčního období sněmovny. Zdůraznil zároveň, že novou úpravu musí parlament přijmout, a to nejpozději do 30. června příštího roku. "Jestli si další vláda návrh osvojí, bude již na ní, ale já bych odcházel v tomto rád s čistým stolem," zdůraznil Fischer. Přispět v této věci ke vzniku právního vakua by podle jeho slov bylo krajně nezodpovědné.
Návrh, který předložila ještě vláda Mirka Topolánka, zavádí například pojem "místně obvyklé nájemné" a stanoví, že takové nájemné může určit soud. Upravuje také podmínky výměny bytů. Poslanec ČSSD Stanislav Křeček k tomuto návrhu již dříve řekl, že je otázkou, aby takto důležitou úpravu schvalovala vláda v demisi. Proto také v úterý úspěšně navrhl tento bod z programu současné schůze vyřadit a spolu s ním vyřadit i návrh zcela nového občanského zákoníku.
Poslankyně ODS Zdeňka Horníková, která ve čtvrtek premiéra v této věci interpelovala, připomněla, že právě ve středu rozhodl Ústavní soud ve věci týkající se regulace nájemného. Dal za pravdu majitelům domů, kteří se domáhali po státu náhrady škody vzniklé regulací nájemného. Horníková varovala, že pokud stát nic nepodnikne, vystavuje se stejné situaci. Až totiž v polovině příštího roku skončí platnost zákona o jednostranném zvyšování nájemného, nebude podle ní žádná úprava, která by nájemné řešila.
Vláda se bude zabývat platy manažerů státních firem
Vláda se bude v rámci svého dočasného mandátu zabývat i platy vrcholových manažerů státních firem. Během čtvtečních interpelací v Poslanecké sněmovně to řekl premiér Jan Fischer. Chce zejména, aby se odměny odvíjely od ekonomické schopnosti a výkonu podniku.
"To bývá obvyklá souvislost, obvyklá vazba, a ne všude tomu tak je," řekl Fischer. Odpovídal tak na interpelaci poslance ČSSD Václava Šlajse, který se ho ptal, zda vláda vyvine tlak na to, aby se v těchto firmách také šetřilo. "Domnívám se, že ve státním sektoru, kromě odměny pana prezidenta, by nejvyšší odměnu měl mít premiér této země," prohlásil Šlajs.
Právě předseda ČSSD Jiří Paroubek chtěl již před jmenováním současné vlády po tehdy designovaném premiéru Fischerovi, aby nová vláda prosadila snížení platů manažerů státních a polostátních firem. Paroubek také chtěl, aby manažeři zveřejnili své platy, a pohrozil, že pokud tak neučiní, sociální demokracie je po volbách vymění.Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist